Київська компанія 24print відмовилася друкувати оплачені плакати на протест проти законопроєкту щодо НАБУ та САП, повідомляла голова Антикорупційного центру «Межа» Мартина Богуславець.

На плакатах був зображений президент Володимир Зеленський та експрезидент Віктор Янукович. Також на них зіставлялися 22 липня 2025 року [дата прийняття законопроєкту про НАБУ та САП] та 16 січня 2014 [дата прийняття так званих «диктаторських законів» Януковича]. При цьому на плакатах не було нецензурної лексики чи закликів до насильства, не було використано бренду самої друкарні, а всі матеріали були оплачені та надруковані, запевнили у «Межі».

«Памʼятаю, так було в 2013. А може нам хтось офіційно вже сказати, чи ми вже там?», – додала вона.

Макет плакатів до друку на акцію протесту проти законопроєкту щодо НАБУ та САП. «Межа»

Свою відмову у друці «агітаційних та політичних матеріалів» у 24print пояснили внутрішньою політикою.

«Згідно з внутрішньою політикою компанії, яка діє у зв’язку з воєнним станом та відсутністю будь-яких інструментів для перевірки мотивів замовників, ми залишаємо за собою право відмовити у виробництві матеріалів із провокаційним політичним змістом», – йдеться у заяві компанії.

У компанії додали, що «Будь-яка неоднозначна ситуація у воєнний час ставить у пріоритет спільну безпеку та не завжди є комфортною для сторін. Нам теж не подобається, коли доводиться приймати такі рішення, але війна – це час, коли іноді доводиться обирати лише з-поміж поганих варіантів».

Акція протесту проти законопроєкту про НАБУ і САП у Києві. Олексій Яворський для Віледжа

Також директор 24Print Михайло Сидорженко у коментарі «Суспільне Культура» заявив, що частина матеріалів, які просили надрукувати, нібито була російською мовою. А згідно із законом не можна друкувати матеріали російською для використання в публічному просторі, тому у компанії ухвалили таке рішення. У «Межі» цю інформацію спростували та додали, що всі матеріали були українською та без порушень. 

«Спочатку 24Print відмовилися друкувати макети, на яких убуло зображено президента Зеленського. Потім придумали «внутрішній регламент». А коли історія стала публічною, спробували прикритись фейком про порушення закону», – заявили у «Межі».

Компанія вже не вперше відмовила у друці плакатів. У 2018 році 24Print не надрукували плакати для правозахисників на акцію «Досить сидіти» на підтримку Олега Сенцова, який тоді був політв'язнем і перебував у російській в'язниці та розпочав голодування.

Водночас мітингарів зараз підтримала низка бізнесів, серед яких книгарні й кав'ярні. Їх пригощають кавою, пропонують знижки та роздають маркери й коробки, які можна використати для створення плакатів.

   

22 липня Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроєкт №12414 із новими правками. Зеленський підписав відповідний закон вночі 22 липня – він набрав чинності 23 липня. У НАБУ й САП заявили, що правки внесли в останній момент – це може буквально знищити їх незалежність і підпорядкувати генеральному прокурору. 

Після голосування, 22 липня, у Києві та Львові на акції протесту вийшли противники ухваленого законопроєкту. Вони скандували «Вето на закон» та «Руки геть від НАБУ й САП» та вимагали зібрати позачергове засідання ВР. 

Після цього у Верховній Раді підготували законопроєкт щодо відновлення інституційної незалежності НАБУ і САП та відправили його на підпис народним депутатам, повідомила депутатка Інна Совсун.