Житній ринок отримав охоронний статус, повідомила нардепка Київради Євгенія Кулеба.

UPD. У КМДА спростували, що Житній ринок отримав охоронний статус. За словами директорки Департаменту охорони культурної спадщини Марини Соловйової, консультативна рада з питань охорони культурної спадщини, 24 липня лише схвалила облікову документацію на Житній ринок.

Протягом двох днів протокол мають затвердити. Після цього Департамент охорони культурної спадщини матиме 30 днів для розробки проєкту наказу про внесення Житнього ринку до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини Києва. Далі почнеться підготовка подання до Мінкульту. На це теж відведено не більше 30 днів. Фінальне рішення про присвоєння статусу пам'ятки ухвалюватиме Мінкульт.

Житній може стати пам'яткою архітектури місцевого значення «Житній критий ринок з допоміжними технічними спорудами». Отже, на об'єкті можна буде проводити лише реставраційні роботи. «Це має вберегти будівлю від знесення і тотальною перебудови», – додає депутатка.

«Інвестору буде складніше: реставрація завжди дорожча і складніша. Але незалежно від того, інвестуватиме місто, чи хтось інший, але ми точно вбережемо ринок для киянок та киян», – каже Євгенія Кулеба.

Документацію розробив Департамент охорони культурної спадщини КМДА, але до процесу долучилися і громадські організації, зокрема «Спадщина».

Однак у документі є фраза про можливість уточнення предмета охорони. Тобто під час робіт щось можуть визначити аварійним або непридатним і замінити або сильно переробити, пояснює Кулеба. 

Згідно з обліковою документацією, рекомендують взяти під охорону: 

  • сам ринок з усіма об'ємно-просторовими характеристиками
  • матеріально-технічна структура будівлі, архітектури й декоративні особливості
  • оригінальні конструктивні елементи, зокрема, вантове перекриття з винесеними в інтер'єр елементами конструкцій
  • трирівневий торгівельний зал зі сходами, що ведуть на яруси.

   

Віледж розбирав усі сценарії для Житнього ринку й хто в них зацікавлений. Також ініціатива «Житній буде жити» відкрила набір до громадської робочої групи, яка допоможе сформувати проєкт оновлення Житнього ринку. Вони збиратимуться на серію з чотирьох офлайн-зустрічей у Києві. 

Проєкт щодо відновлення Житнього також презентувала інвесткомпанія Inzhur, яка пропонує приватизувати ринок.

Міський голова Віталій Кличко не підтримав обидві петиції щодо Житнього ринку. В одній автори виступали проти його приватизації, а в іншій – за. Віледж розібрав усі сценарії для Житнього ринку й хто в них зацікавлений. 

Фото й обкладинка: Сергій Мирошніченко для Віледжа