В Одесі під час розкопок знайшли залишки Хаджибейського замку
В Одесі на Приморському бульварі під час археологічних досліджень знайшли залишки Хаджибейського замку, повідомляє історик та ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. Ушинського Андрій Красножон.
Замок розташовувався на площі приблизно 40 на 40 метрів на тому місці, де зараз розміщені напівкруглий будинок №8, фунікулер, пам’ятник Дюку та алеї південної частини бульвару.

Під час розкопок знайшли фронтальну стіну артилерійської берегової батареї, яку добудували до замку з берега та сліди демонтажу куртин. Андрій Красножон
Також зафіксували кутовий перетин фронтальної стіни з бічною, що прикривала батарею з південного сходу. Це був відкритий майданчик, огороджений стіною висотою до 1,5 метра та 90 сантиметрів завтовшки, на якому розміщувалися гармати, направлені до моря.
Стіна батареї розташовувалася за два метри від берегового кліфу задля більшої ефективності вогневого контролю над гаванню. Також виявили, що кутовий стик мурування двох стін батареї розібраний повністю до фундаментів. Від південної бічної стіни залишилася лише закладна траншея під фундамент із залишками буту та фрагментами османської кераміки. Про масштаби руйнувань замку свідчать знахідки з розкопу під пам’ятником Дюку. Там виявили купу каміння та блоків, витягнутих зі стін замку, серед яких були й масивні капітелі османських пілонів.

Час заснування самого замку ще доведеться з'ясувати. Андрій Красножон
Замок є зразком архаїчної середньовічної фортифікації доартилерійської епохи. Батарею турки збудували вже пізніше.
Ще знайшли кераміку та нумізматику XIV століття, які є нормою в розкопках на Приморському бульварі. Археологічні артефакти XIV століття маркують інший історичний період, пов'язаний з факторією Джинестра [торговельна генуезька факторія кінця XIII – першої половини XIV століття в Одеській затоці на місці теперішньої Одеси].

Дискусії, щодо його розміщення тривали майже 200 років. Андрій Красножон
Точне розміщення замку не могли знайти через відсутність достовірних даних картографії, письмових джерел та слідів замку, який війська російської імперії підірвали невдовзі після штурму 1789 року, а згодом розібрали на будматеріали.

Замок стояв на самому краю берегового плато, а зсуви у районі Приморського бульвару невтішні. Андрій Красножон
У 2020 році за підсумками експедиції стало зрозуміло, що пошук замку треба звузити до території напівциркульної площі. Влітку 2021 року там зробили три розкопи, на північ від пам'ятника Дюку і ще кілька шурфів по алеях.
Український військовий під час облаштування позицій біля білоруського кордону знайшов зуби мамонта, яким може бути 12 тисяч років.