Міністерство освіти і науки України спільно з урбан-бюро Big City Lab презентували друкований посібник «Новий профтех» – гайдлайн з оновлення закладів професійної освіти.
Документ містить покрокові інструкції для ремонту майстерень, гуртожитків і навчальних корпусів, які можна впроваджувати поступово.
Навчальний корпус профтеху
Що таке «Новий профтех»
Посібник – це офіційна рекомендація МОН щодо того, як ремонтувати профтехи без повної реконструкції. Його можна використовувати для покращення окремих приміщень – від майстерень до гуртожитків. У гайдлайні є як загальні принципи (людиноцентричність, безбарʼєрність, функціональність), так і конкретні поради: наприклад, які кольори меблів обирати чи яке покриття підлоги використовувати.
Зварювальна майстерня профтеху
Як створювали посібник
Команда Big City Lab вивчала досвід Німеччини, Австрії та Швейцарії, де профтехосвіта вважається престижною. Також проводили дослідження в українських профтехах, спілкувалися з адміністраціями, викладачами й студентами, повідомили Віледжу в бюро.
Зварювальна майстерня профтеху
«Заклади професійної освіти – це специфічні простори, де є багато вузькопрофільних потреб. І найкраще їх розуміють люди «зсередини». Якими вони хочуть бачити свої простори? Що є для них першочерговим? Саме довкола їхніх потреб і розроблялися рішення», – зазначила СЕО урбан-бюро Вікторія Тітова Віледжу.
Гуртожиток профтеху, загальна кімната
Де вже застосовують гайдлайн
Під час розробки посібника його тестували в Чернігівському професійному ліцеї залізничного транспорту. У 2024 році бюро проконсультувало декілька десятків профтехів щодо того, як втілювати ці рішення. Також у 2024 році в межах програми «100 майстерень» створили 88 нових майстерень, облаштованих згідно з рекомендаціями «Нового профтеху».
Навчальний клас профтеху
Чому це важливо
Більшість українських профтехів – це радянські будівлі з застарілими майстернями, вузькими дверима і відсутністю спільних просторів. Це не відповідає потребам сучасних студентів, серед яких є молодь, переселенці та ветерани, кажуть в Big City Lab.
«Новий профтех» пропонує рішення, які можна впроваджувати поступово, не витрачаючи одразу великі кошти. Це дозволяє покращувати умови навчання та підвищувати престиж робітничих професій, зауважили в бюро.
Навчальний клас профтеху
«Ми хотіли показати: аби покращити ситуацію, не обовʼязково проводити повноцінну реконструкцію. Але важливо рухатися в одному напрямку, дотримуючись принципів функціональності, естетики та комфорту», – зазначають в Big City Lab.
Де знайти посібник
Друковану версію презентували 23 квітня 2025 року. Також посібник «Новий профтех» доступний онлайн на сайтах Міністерства освіти і науки та Big City Lab за посиланням.
Також Міністерство освіти й науки показало нові підходи до облаштування освітніх просторів, лабораторій і майстерень у школах та закладах профосвіти.
У лютому 2024 року стало відомо, що дизайн-бюро Spiilka створить єдину систему дизайну для українських професійно-технічних закладів освіти, щоб сприяти зміні іміджу профтехосвіти. А у липні 2024 року МОН запустило сайт для вступників, де можна знайти й обрати профтех в Україні.