МОН показало, як облаштовуватимуть сучасні навчальні простори та лабораторії
Міністерство освіти й науки показало нові підходи до облаштування освітніх просторів, лабораторій і майстерень у школах та закладах профосвіти.

Проєкт навчального класу для уроків фізики. Big City Lab
Наразі в Україні росте потреба у фахівцях із природничої, технологічної й математичної освітньої галузей, але згідно зі статистикою найпопулярнішими профілями серед старшокласників лишається гуманітарний. У МОН впевнені, що сучасно обладнані кабінети фізики, хімії, біології, географії, математики й STEM-лабораторій є першим кроком, щоб усе більше дітей цікавилися цими предметами.


Проєкт навчального класу для уроків географії. Big City Lab
Проєкти навчальних просторів розробляли разом із командою Big City Lab. Вони базуються на перетині п’яти принципів: функціональність, ергономічність, естетика, практичність і доступність. Докладніше про те, як облаштовуватимуть простори, Віледж розпитав Big City Lab.
«Наші рекомендації – це база для всіх шкіл»
Обладнання, яке має бути в класах і лабораторіях, визначають у МОН. На початку роботи міністерство надала повний перелік необхідних предметів для класів, а Big City Lab вже рекомендувала їх розташування. «Ми підбирали меблі для просторів: парти, стільці, шафи. І тут багато в чому пропонуємо варіативність: наприклад, є два види парт – звичайні одинарні та трапецієподібні. Це не звичайні парти, які разом утворюють «острівець», за яким зручно працювати в групах», – розказують Віледжу в команді.


Проєкт навчального класу для уроків біології. Big City Lab
Парти й стільці матимуть регульовану висоту, щоб підлаштовувати їх під кожного учня та ученицю. «Загалом ми намагалися показати, як це може бути. Далі кожна школа підбиратиме меблі під свій бюджет і потреби», – додають у команді.
Проєкти облаштування навчальних просторів для шкіл у селах окремо не розглядали. «Наші рекомендації – це база, яку можуть враховувати адміністрації будь-яких шкіл. Бо це не тільки про те, які мають бути меблі й обладнання, а й про те, якою має бути відстань між рядами парт», – кажуть в Big City Lab.


Проєкт навчальних класів для уроків хімії. Big City Lab
У 2025-му планують створити понад 100 лабораторій у школах по всій Україні. Для цього уряд виділив майже 500 мільйонів гривень субвенцій. Облаштувати ці навчальні простори в школах мають до 2027–2028 навчального року.
Оновлені підходи до облаштування навчальних просторів є частиною реформи «Нова українська школа» (НУШ). Її мета – створити школу, де «буде приємно навчатися та яка даватиме учням не тільки знання, а й уміння застосовувати їх у життя».
Реформу НУШ реалізовують за допомогою інших установ і команд, серед яких – Офіс впровадження Нової української школи при МОН, який офіційно виник у лютому 2025-му. Віледж поговорив з людьми, які працюють в Офісі, про те, навіщо відкривають Офіси впровадження при міністерствах, чим вони займаються і чому реформи – це так довго.