46% українців перейшли на технологію xPON, завдяки якій домашній інтернет може працювати без світла до трьох діб, повідомили в пресслужбі міністерства цифрової трансформації.

Що це за технологія

хPON – це технологія передавання даних через оптоволокно, що гарантує постійну швидкість доступу в інтернет і внеможливлює збої в його роботі через перевантаження мережі. Нині понад дві тисячі провайдерів у країні підключені до цієї технології.

Для того, щоб Wi-Fi удома працював навіть під час вимкнень, треба додатково під’єднати роутер й оптичний термінал ONU до повербанка.

Як перевірити, чи провайдер підключений до технології xPON

Мінцифри разом із «ЛУН.Місто» ще рік тому створили електронну мапу, на якій можна перевірити, де інтернет працює без світла. Нещодавно команда оновила функціонал і дизайн мапи. 

На мапі можна побачити, чи доступна технологія в будинку, де живе користувач, або в сусідньому. Також там указані номер телефону провайдера, вартість підключення й абонплата на місяць і кількість годин роботи інтернету без світла. Позначки Wi-Fi на мапі мають три кольори, які показують кількість роботи інтернету під час вимкнень: жовтий – до 16 годин, світло-помаранчевий – до 24 годин, помаранчевий – до 72 годин.

А що з мобільним інтернетом

Для мобільного інтернету універсального рішення, як технологія xPON, немає. Наразі Мінцифри працює з операторами, щоб вони могли надавати зв’язок під час відключень.

   

  • На порталі Києва можна побачити, які інтернет-провайдери можуть найдовше забезпечувати зв’язок під час відключень світла. Майже половина провайдерів Києва не може забезпечити зв’язок під час відключень світла навіть на годину.
  • Держспецзв’язку ще в липні 2024-го доручив мобільним операторам забезпечити електроживлення для роботи мережі протягом щонайменше десяти годин. До 1 грудня в кожному регіоні принаймні 25% станцій мають підключити до генераторів або ж обладнати їх акумуляторами на перші 72 години.

Обкладинка: The Tech Wire