Україна і США підписали угоду про корисні копалини, повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Йдеться про створення спільного Інвестиційного фонду відбудови. Фонд інвестуватиме в українські проєкти, пов’язані з видобутком критичних матеріалів, нафти й газу.

Що передбачає угода
  • Надра залишаються українськими. Угода закріплює, що всі ресурси в Україні та її водах – у власності держави
  • Фондом керуватимуть 50/50. Жодна зі сторін не має переважного голосу
  • Без боргів. Україна не бере кредитів і не створює нових боргових зобовʼязань
  • Без приватизації. Державні компанії, як-от Укрнафта й Енергоатом, не переходять у приватну власність
  • Доходи — тільки з нових ліцензій. У фонд передаватимуться кошти лише з нових проєктів, уже чинні – не враховуються
  • Без податків. Фонд не оподатковується в Україні чи США
  • Потрібні лише точкові зміни до закону. Ідеться про поправки до бюджетного кодексу
  • Інвестиції й технології. США допомагатимуть із залученням інвестицій і технологій через агентство DFC
  • Не суперечить Конституції. Документ не змінює курс України на ЄС
Як працюватиме фонд

США вносять гроші або іншу допомогу (наприклад, системи ППО). Україна передає 50% доходів від нових ліцензій на розробку нових ділянок з корисними копалинами. Протягом перших 10 років прибутки не розподілятимуться, а інвестуватимуться лише в Україну – у нові проєкти чи відбудову.

Що кажуть у США

Дональд Трамп заявив, що ця угода дає США вигоду, яка значно перевищує 350 мільярдів доларів. Стільки Джо Байден нібито надав Україні у вигляді готівки й зброї, зазначив він. Також наголосив, що США має отримати від цього максимум користі.

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що підписання угоди про надра є чітким сигналом Росії про те, що адміністрація Трампа підтримує мирний процес із вільною Україною в центрі. Державний секретар США Марко Рубіо назвав укладену угоду з Україною «важливим кроком у припиненні війни».

   

Ще в лютому Трамп заявив, що думає про обмін українських рідкоземельних мінералів на більшу американську допомогу. Для цього треба було підписати відповідну угоду. Однак Зеленський сказав, що перший проєкт угоди «не зможе захистити інтереси України», тож її почали доопрацьовувати.

Доопрацьовану угоду мали підписати 28 лютого, коли Зеленський спеціально прилетів до Білого дому. Однак тоді президенти України та США посварилися й українська делегація дострокового покинула Білий Дім.

28 березня Україна отримала новий варіант угоди від США про українські копалини, нафту й газ. Водночас гарантій безпеки натомість уже не пропонували. Трамп пригрожував Зеленському «великими проблемами», якщо угоду не підпишуть. 

У квітні Україна та США підписали меморандум щодо угоди про корисні копалини. Володимир Зеленський пояснив, що спершу США запропонували підписати меморандум, а потім саму угоду. Хоча Україна була готова підписати угоду одразу.