Як військовослужбовцям обрати безпечні програми й застосунки для своїх гаджетів, розповіли в Міноборони. 

Росіяни можуть використовувати програмне забезпечення для збору розвідувальної інформації, відстеження переміщень підрозділів і викрадення персональних даних. Міноборони проаналізували найпоширеніші програми й виявило ті, що несуть найбільші ризики.

Загальні правила кібербезпеки:

  • віддавайте перевагу ліцензійному програмному забезпеченню від перевірених розробників;
  • уникайте KMS-активаторів й іншого піратського софту;
  • оновлюйте застосунки через офіційні канали й користуйтесь вбудованими інструментами операційних систем. 
Браузери та поштові сервіси

Opera Browser має норвезьке походження і водночас тісні зв'язки з Росією. Частина акцій належить китайським інвесторам, які пов'язані з російським капіталом, а офіс у Санкт-Петербурзі займається розробкою браузера. «Це викликає занепокоєння щодо можливого впливу російських інтересів на безпеку користувачів», – попереджають у відомстві.

«Яндекс Браузер» розробила російська компанія і його активно  використовують в РФ. У 2021-му браузер додали до списку програм, які треба обов'язково встановлювати на комп'ютерах у Росії.

«Яндекс Пошта» та Mail.ru – російські поштові сервіси, які забезпечують доступ російським спецслужбам до листування користувачів. Ці сервіси регулярно передають дані за запитами силових структур.

Месенджери й соцмережі

Telegram належить росіянину Павлу Дурову й досі має зв'язки з Росією. Він же й засновник соцмереж російських «Вконтактє» й «Однокласнікі», які належать Mail.ru Group, яка збирає дані користувачів для російських спецслужб.

TikTok розроблений китайською компанією ByteDance, за допомогою алгоритмів штучного інтелекту соцмережа збирає величезні обсяги даних для користувачів. У Міноборони кажуть, що ці дані можуть передавати до китайського уряду.

Навігаційні програми

«Яндекс Карти» збирають докладну інформацію про переміщення користувачів і передають її на російські сервери.

2ГИС належить російському «Сбєрбанку», застосунок може відстежувати військові об'єкти й маршрутів

MapsMe контролює Mail.ru Group, яка може передавати інформацію про розміщення військових об'єктів і маршрутів російським службам.

Програми для скриншотів

LightShot розроблений російською компанією SkillBrains.

Застосунок Joxi заснували в Москві.

«Скриншотер» – прямий російський продукт. Усі ці застосунки можуть передавати створені скриншоти на сервери розробників – це створює ризик витоку конфіденційних даних.

Файлові менеджери й архіватори

Far Manager розробив російський програміст, програма може містити приховані функції для збору даних.

WinRAR i 7-Zip теж розроблені росіянами, тож у програмах можуть бути бекдори [так можна отримати віддалений доступ до вашого ПК]. 

Антивірусні програми

Dr.Web i Kaspersky – російські антивіруси, які мають повний доступ до файлової системи та можуть передавати конфіденційну інформацію спецслужбам РФ.

360 Total Security розробила китайська компанія, однак вона теж може передавати чутливу інформацію спецслужбам.

Хмарні сховища й сервіси

«Яндекс Диск» зберігає усі файли користувача на російських серверах, а отже російські спецслужби можуть отримати до них повний доступ. Те саме стосується і «Яндекс Музики» та «Яндекс Таксі».

Інші програми

Getcontact – сервіс перевірки номерів телефонів, який водночас збирає і продає дані з телефонних книг користувачів. Такі стосунки вимагають повного доступу до контактів і передають їх третім особам.

LinguaLeo – російська платформа для вивчення мов, однак застосунок може збирати дані про освітні потреби й вподобання користувачів.

   

Раніше ми розказували, як відрізнити потенційно небезпечні файли, як зрозуміти, що комп'ютер або телефон зламали, та як захиститися від інтернет-шахраїв.