Від випічки до створення моторів: ось 5 соціальних бізнесів, що отримали грант для старту
Українське підприємництво, попри виклики, уперто розвивається: зʼявляються нові бізнеси, масштабуються вже наявні проєкти, пропонуючи сотні робочих місць. Звісно, у цьому процесі важить не лише воля до запуску своєї справи, а й грантова підтримка, яка забезпечує бізнес фінансами та водночас пропонує підприємцям здобути нові професійні знання.
У 2024 році Український Червоний Хрест у партнерстві з Австрійським Червоним Хрестом і за підтримки фонду «Neighbour in Need» (Австрія) запустили дворічну програму REDpreneurUA, яка є частиною глобальної ініціативи з підтримки соціально відповідального підприємництва й економічної стійкості вразливих груп населення.
Наразі Український Червоний Хрест спільно з громадською організацією School of ME створюють навчання з усвідомленого підприємництва та сприяють отриманню бізнесами грантів. Для учасників першої програми вони провели інтенсивне навчання й допомогли найкращим ідеям отримати фінансування від 5 до 15 000 євро.
Віледж разом з Українським Червоним Хрестом і School of ME розпитали підприємців-початківців про те, як навчання допомагає їм перетворювати ідею на бізнес.
Запуск власної справи справді часто виглядає привабливо зовні, але реальність значно складніша. Найбільші труднощі – це пошук фінансування, нестача кваліфікованих кадрів та управлінських знань. Додатково – високий рівень стресу через постійну невизначеність, особливо в умовах воєнного стану в Україні. Крім того, ми створюємо складний високотехнологічний продукт – безколекторні електродвигуни – і нам доводиться розвивати виробництво буквально з нуля, без підтримки з боку великих промислових партнерів чи державних інституцій.
U:motto розвиває соціальне підприємництво через виробництво енергоефективних BLDC-двигунів для промисловості, електротранспорту й інших галузей економіки України. Команда прагне забезпечити стабільне працевлаштування та професійний розвиток для осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб та інших соціально вразливих груп, сприяючи одночасно розвитку інноваційних технологій та економічної стабільності України.
Участь у програмі REDpreneurUA від Українського Червоного Хреста та School of ME допомогла вийти на стратегічний рівень, побачити інші підходи, отримати зворотний зв’язок, знайти однодумців. Ми розробили чіткішу бізнес-модель, уточнили сегменти клієнтів і канали продажу.

Я почав сприймати U:Motto не лише як виробничу компанію, а як соціальний проєкт, що створює робочі місця для людей з інвалідністю. Ми вже втілили систему віддаленої роботи, уклали договори з інженерами, виробили перші серії моторів і налагоджуємо локальне виробництво карбонових компонентів. Крім того, почали розширювати мережу партнерів в Україні та ЄС.
Яких знань вам найбільше бракувало для старту бізнесу?
Я двічі намагалася запускати бізнес із виробництва безпекових книжок. Однак щоразу стикалася з тим, що одній людині важко самостійно виконувати всі процеси. Умовно, якщо я друкувала й ламінувала книжки, то інші напрями для розвитку бізнесу вже покрити не могла.
Так, до участі у програмі REDpreneurUA найбільше мені бракувало знань про структурування процесів.
Level up виготовляє інтерактивні безпекові книжки на липучках і створює навчальні програми з безпечної поведінки дітей. Команда прагне через інтерактивні книжки та тренінги навчати дітей і дорослих життєво важливих навичок безпеки через гру та практичний досвід. А відтак формувати культуру безпеки в родинах, школах і громадах.
Уже в процесі роботи з ментором від School of ME я побачила слабкі місця в бухгалтерській і маркетинговій сферах і зрозуміла, що мені потрібна й людина, яка вестиме соцмережі, й ілюстратор для книжок, і бухгалтер, якщо я прагну масштабувати бізнес.

Крім того, саме під час захисту бізнес-плану я утвердилася в думці, що є сенс приділяти увагу не лише виготовленню книжок, а й тренінгам і практичним заняттям. Ця ідея була в мене й раніше, але менторська підтримка й уболівання професіоналів допомогли в неї повірити.
Що мене найбільше здивувало й порадувало – менторів команда School of ME підібрала зі схожих бізнесів. Тобто люди, які відповідали на наші запитання й ділилися порадами, самі пройшли схожий шлях і розповідали про релевантний досвід.
Чому навіть досвідченим підприємцям варто навчатися бізнесу?

Денис Романовський
засновник станції технічного обслуговування автомобілів «Автопортал»
Підприємництво – це велика сукупність різних процесів, які не стоять на місці, тому потрібно постійно навчатися, щоб адаптуватися до нових умов і залишатися конкурентоспроможним. Різні навчальні програми та тренінги – це можливість розширяти коло знайомств, знаходити партнерів, інвесторів і наставників із менторським супроводом.
«Автопортал» прагне зменшити рівень безробіття серед ветеранів, а нині це 10,6 %. У Вінниці станом на вересень 2024 року було майже 10 000 ветеранів, до кінця 2025 року ця цифра збільшиться у 2,5 раза. Бренд прагне, щоб кожен ветеран з інвалідністю був працевлаштований, соціалізований і мав повноцінне та щасливе життя.
Хоча я маю роки досвіду в бізнесі, однаково продовжую постійно навчатись, адже це інвестиція в себе та моє майбутнє як лідера й успішного підприємця.

REDpreneurUA – це перша грантово-освітня програма, у якій я брав участь, тому для мене все було нове, цікаве й дуже-дуже корисне. Насправді всі мої очікування справдилися й навіть більше, тому що я став переможцем у грантовому конкурсі. Завдяки здобутим знанням я ще більше впевнився у своїй ідеї створення соціального підприємництва, а саме ветеранського бізнесу!
Завдяки проєкту обрав вужчу спеціалізацію в автомеханіці, щоб не розпилятись одразу на всі напрями. На практиці СТО вже працює, а з 12 травня роботу розпочав перший ветеран. Зараз ми шукаємо ще двох спеціалістів. Працюємо над підвищенням якості послуг і пошуком нових клієнтів, адже межі для розвитку немає.
З якими очікуванням ви починали навчання у програмі REDpreneurUA
від Українського Червоного Хреста
та School of ME?
Я прийшла на навчання, щоб здобути нові знання й інструменти для розвитку свого бізнесу, познайомитися з однодумцями, краще підготуватися до отримання гранту та запуску цеху з консервування органічних овочів. Хотілося структурувати свій досвід, зрозуміти, як правильно будувати бізнес, отримати підтримку та нові ідеї для розвитку.
Svitovoch розв'язує гостру соціально-економічну проблему безробіття в селі. Засновники розвивають громаду, працевлаштовуючи односельців, і прагнуть популяризувати органічне землеробство та пропагувати здорове харчування.
Загалом навчання допомагає розвивати нові навички, критично переосмислювати свій досвід, знайомитися з іншими підприємцями та готуватися до масштабування бізнесу. Це спосіб залишатися конкурентоспроможним і відкритим до нових можливостей.

Під час навчання зі School of ME моя ідея стала структурованішою. Я чітко визначила цільову аудиторію, уточнила бізнес-модель і написала бізнес-план. Завдяки зворотному зв’язку та підтримці менторів вдалося покращити грантову заявку. На практиці я вже готуюся до запуску виробництва: почалося будівництво приміщення, закупили обладнання, тару. Чекаємо на гарний врожай і початок сезону консервування.
Як навчання допомагає вдосконалювати бізнес?
Хоча в підприємництві я з дитинства – наша родина до окупації мала бізнес на Донеччині – однаково дотримуюся думки, що навчатися треба завжди. Так, наприклад, School of ME відкрили для мене соціальне підприємництво. До цього я не знала нічого про це, а тепер надаю роботу ВПО, адже сама знаю, як це – вимушено виїхати без нічого з дому.
«Твоя булочка» виробляє якісні крафтові хлібобулочні вироби, створюючи робочі місця для внутрішньо переміщених осіб, забезпечуючи їхню соціальну адаптацію, професійний розвиток і фінансову стабільність.
Крім того, завдяки навчанню в School of ME я не лише стала на шлях соціального підприємництва, а й поглибила знання, наприклад, із маркетингу. Розібралася, як вести соціальні мережі, як краще працювати з рекламою, як правильно комунікувати з клієнтами в різних ситуаціях. А ще – здобула коло однодумців, з якими досі на звʼязку. Ми ділимося новинами, обговорюємо ідеї й усіляко підтримуємо одне одного.

Звісно, грант від проєкту дав можливість вийти на новий етап у бізнесі, адже завдяки йому вдалося придбати нове обладнання, а відтак розширити асортимент та обсяги.
Ми починали з випічки пасочок, які дуже полюбилися нашим клієнтам, а тепер пропонуємо понад 20 різновидів булочок і шукаємо нові трендові поєднання.
REDpreneurUA – міжнародна франшиза для підтримки підприємництва в Україні
У 2024 році Український Червоний Хрест у партнерстві з Австрійським Червоним Хрестом і за підтримки фонду «Neighbour in Need» (Австрія) запустили дворічну програму REDpreneurUA, яка є частиною глобальної ініціативи з підтримки соціально відповідального підприємництва й економічної стійкості вразливих груп населення.
REDpreneurUA має на меті стати бізнес-інкубаційним центром для соціального підприємництва в Україні, забезпечуючи учасників знаннями, практичними інструментами та підтримкою грантовими коштами для успішного розвитку їхніх проєктів.
Практично втілювати програму допомагає громадська організація School of ME – школа усвідомленого підприємництва. Це громадська організація слеш стартап однодумців, який розробляє та впроваджує проєкти із соціального, шкільного, молодіжного підприємництва для досягнення ціннісних змін у підприємницькій екосистемі. School of ME вірять, що бізнес має приносити добро та бути ефективним, а освіта може бути іншою: гнучкою, цікавою, прикладною, а часто ще й веселою.
Більше про програму REDpreneurUAМатеріал підготовлено за підтримки