Влітку в різних регіонах України були зафіксовані випадки зараження вірусом Коксакі. Вірус, пояснюють епідеміологи, привозять із собою сім'ї, які відпочивали в теплих країнах, на кшалт Туреччини, Іспанії, Кіпру, Греції.

Після закінчення сезону відпусток, випадки зараження вірусом знову почали фіксувати у школах та дитячих садках.

Епідеміологи кажуть, що точних цифр, скільки українців були інфіковані саме вірусом Коксакі немає, адже більшість ентеровірусних інфекцій можуть викликати схожу симптоматику. Коксакі протікає з дуже високою температурою, а інкубаційний період становить близько двох тижнів.

The Village Україна разом з педіатрами розібрається, чи небезпечний вірус Коксакі і чи існує надійна профілактика від зараження.


Тетяна Семеничева

педіатр, кандидат медичних наук

До ентеровірусів відноситься велика кількість вірусів кишкової групи. Основні з них — Коксакі, а також ECHO, який досить поширений цього року.

Через розмаїття клінічних форм і несвоєчасне звернення до фахівців інколи нелегко діагностувати ентеровірусну інфекцію. Багато батьків думають, що якщо з перших днів почати прийом противірусних препаратів – це може полегшити перебіг хвороби. Але в цих випадках важливо пам'ятати, що в спеку активно розмножуються і бактеріальні інфекції, які лікуються антибіотиками. Важливо швидко поставити правильний діагноз, для цього необхідно звернутися в поліклініку.

У перші дні діагностика іноді буває ускладнена, тому що проявляються симптоми, характерні для багатьох інших респіраторних захворювань і захворювань кишкової групи. Спочатку у дітей, які заразились, піднімається температура і їх турбують кишкові розлади в поєднанні з запальними захворюваннями горла і дихальних шляхів. З'являються нежить, покашлювання, почервоніння в горлі. Потім з'являється рясний висип від дрібних точок до «бульбашок» – це і є основна ознака, за якою можна визначити вірус Коксакі. Якщо не почати лікування вчасно, можливі серйозні ускладнення – ентеровірусний міокардит, менінгіт. Оскільки бульбашки лопаються і мокнуть, важливо не допустити розвитку сепсису. При стандартному перебігу хвороби симптоми зазвичай проходять через три-п'ять днів.


Ірина Воронова

спеціаліст з інфекційних захворювань

Коксакі — це не один вірус, а ціла група з 30 активних ентеровірусів, які розмножуються в шлунково-кишковому тракті дитини. Найчастіше вірус буває у дітей до 5 років. Після хвороби утворюється стійкий імунітет, повторного зараження саме Коксакі не буває.

Майже всі випадки вірусу Коксакі цього року «привізні» — з теплих країн: Туреччини (більшість хворих), Іспанії, Кіпру, Греції. Коксакі, як і інші ентеровірусів, влітку багато завжди, це сезонне захворювання. Зараз обстановка з Коксакі більш спокійна: пляжний сезон закінчується, ентеровірусні інфекції затихають. А у жовтні й зовсім зійдуть нанівець.

Як проявляється вірус? Спочатку у дитини піднімається температура до 40-40,5 градусів. Вона може триматися протягом трьох-чотирьох днів, потім різко падає. Висипання на тілі з'являються в останній день температури або відразу після її спаду. Класична локалізація — долоні, стопи, слизова рота, це синдром «рука - нога — рот», але висип може поширюватися і по всьому тілу, особливо у маленьких дітей. Вона проходить самостійно через два-три дні. Також може бути діарея.

Оскільки противірусних засобів з доведеною ефективністю немає, залишається тільки симптоматичне лікування: при температурі більше 38,5 дати жарознижуючі (парацетамол, ібупрофен), також потрібно частіше поїти дитину. Висип не вимагає спеціальної обробки, але якщо є нагноєння, сильний свербіж, то потрібно звернутися до педіатра — лікар призначить місцевий антисептик.

Госпіталізація у більшості випадків не потрібна: дитину можна лікувати вдома. При нормальному імунітеті вірус проходить без наслідків. Але у ентеровірусних інфекцій може бути ускладнення — серозний менінгіт. Якщо на фоні вірусу і температури у дитини виникають нудота, блювання, головний біль, біль в шиї (і її складно зігнути), то потрібно викликати «швидку»: серозний менінгіт — досить рідкісне ускладнення, дуже важливо його не пропустити.


Текст: Маша Шаталіна

Переклад: Марія Іващук

Ілюстрація: Даша Скребцова