Сучасним дітям – сучасний відпочинок: розпитали СЕО «Двіжка» про розвиток дитячих таборів в Україні
Враження дорослих про дитячі табори дуже полярне – хтось памʼятає романтичні теплі ночі в «Артеку», а хтось – очікування, коли ж мама нарешті забере додому. Так, батьки починають вагатися, чи матиме дитина – хоч позивний, а хоч ні – схожий досвід. Але що, якщо сучасний дитячий табір – це ще й форма вільної освіти, простір самоврядування та творчості, експеримент із дитячою спільнотою, яка живе за власними правилами?
Віледж разом із СЕО дитячого табору «Двіжок» розповідають, як створити дитячий табір, у який хочеться навіть дорослим, і на що варто звернути увагу батькам під час вибору літнього табору для дитини.

Олександр Москаленко
засновник дитячого табору «Двіжок»
Як в Україні зʼявився «Двіжок»
Коли в бізнесових колах я розповідаю, чим займаюся, люди дивуються: «Дитячий табір може бути бізнесом?» Я звик до такої реакції й хочу поділитися, наскільки важливо розвивати напрям дитячого відпочинку в Україні та про що ця робота загалом: у сенсах і цифрах.
Ідея створення власного табору зародилася, коли я працював вожатим у міжнародному дитячому центрі «Артек» у Криму. На той момент «Артек» був взірцем педагогіки, організації й атмосфери. Там, серед неймовірної природи Гурзуфу, ще в далеких 2009–2011-х я розумів, що працювати з дітьми, щось для них організовувати – моє покликання. Проте вже тоді дещо дивно виглядали піонерський вишкіл, однакові комплекти форми, залишки радянщини в спілкуванні. Ці діти, народжені в незалежній Україні, мають бути вільнішими у власних проявах, думалось мені.
У 2014 році, після окупації півострова, ми довго приходили до тями: у всіх нас украли Крим, «Артек», спогади з дитинства і юності. Ми розуміли, що далі не буде ніякого замість або натомість. Далі маємо бути ми й наші діти, яким потрібен табір із розумними авторитетами, екологічною атмосферою й розвитком творчого потенціалу.
Тоді ж на материковій частині України я почав шукати базу, яка зможе прийняти дітей, і мою живу ідею організації творчого табору. З «Артеку» ми взяли основу педагогіки – формування тимчасового дитячого колективу. Це те, чим не можна нехтувати, працюючи з дітьми.

Як змінився «Двіжок» із моменту заснування
Мій «Двіжок» з’явився у 2014 році. Перша зміна табору була зимова: грудень 2014 – січень 2015. Мені було 26 років. У власному проєкті я спробував усе, що знав про табори: педагогіку, табірні традиції, організацію. Та все, що хотів транслювати дітям: чесність, дружбу, свідому громадянську позицію, розвиток творчих проявів.
Знайшов базу, зібрав команду однодумців і стикнувся з першим викликом: нерозуміння з боку батьків – що таке проєктний табір? Усі звикли, що табір має власну базу, а якщо у вас немає бази – ви не табір. Знадобився час, щоб ринок адаптувався, а клієнт зрозумів, що команда, ставлення до дітей і цінності – не менш вагомий чинник у табірній сфері, ніж прив’язка до стін.
«Двіжок» – це проєктний табір. Ми купуємо послугу проживання та харчування в готельного комплексу, а програму, навчання команди й логістику організовуємо самостійно. Коли ми починали, це був непопулярний вид організації, а зараз більшість таборів в Україні – проєктні. Так сталося через запит клієнта на кращі умови проживання й харчування.
Нині в кожній команді зміни «Двіжка» є педагог і педагогиня, щоби була змога етично вирішувати особисті запити діток. Також є правило, на кожні 8 дітей – 1 дорослий. Усього в таборі по 100 дітей на кожній зміні та команда з приблизно 30 людей.
Окрім педагогів із дітьми, у «Двіжку» працюють організатор, директор, старший педагог, художній керівник, програмний керівник, психолог, фотограф, контент-мейкер, світло- і звукоінженер, інструктор із плавання, лікар.
За 10 років табір розрісся в потужне ком’юніті дітей, батьків і педагогів зі спільними сенсами. Ми знаємо всіх наших дітей, вони ростуть із нами, а дехто вже виріс і приєднався до педагогічної команди. «Двіжок» має високий відсоток постійних клієнтів завдяки рекомендації батьків, це дуже цінно для бізнесу, який працює з дітьми. Щороку ми маємо виклик – перевершити себе в підготовці й реалізації програми. Адже «Двіжок» росте разом зі своїми маленькими клієнтами, яких маємо постійно зацікавлювати й дивувати, особливо тих, хто щороку купує путівку на все літо.
Як команда готується до роботи з дітьми
Наша місія – показати дитині нові горизонти її особистості, розкрити потенціал і підсилити сильні сторони. Скажу нескромно, але чесно – нам це добре вдається.
До роботи з дітками в таборі наша команда проходить навчання на курсі педагогічної майстерності, розробленої за нашою методологією. Щороку ми актуалізуємо знання з менеджменту й педагогіки та проводимо курс перекваліфікації для тих, хто працюватиме не перший сезон. Цей курс безплатний і дає можливість педагогам, які успішно склали іспит отримати підвищення до заробітної плати. Для тих, хто працюватиме вперше, ми маємо вступний курс: записані відео в особистих електронних кабінетах + офлайн-тренінги. Навчання завершується практичним іспитом.
Педагогів у «Двіжку» ми вчимо основ педагогіки, вікової психології, конфліктології, ігромайстерності, першої домедичної допомоги, сценарного мистецтва, режисури, основ роботи з технікою, діяльності студій і майстер-класів.
Ми не називаємо наших педагогів аніматорами, бо ця посада значно вужче описує обов’язки – буквально це людина, яка організовує анімацію. Посаду «вожатий» скасували у 2021 році як таку, що застаріла. Нині табори на власний розсуд обирають назву посад для своєї команди залежно від концепції. Ви могли чути: тьютори, аніматори, майстри, тімліди, виховники, лідери, наставники й так далі. Поважаю вибір колег і вважаю, що назва не впливає на кваліфікацію. Нам найбільше відгукується посада «педагог».

Чи дорого підготувати педагога для табору
До бюджету навчання команди входять: оренда приміщення для занять (проводимо у своєму просторі на Подолі), заробітна плата лекторів, технічна підтримка LMS-системи, роздаткові матеріали для тренінгів. За три місяці навчання – це непогана сума, тому, звісно, підготовка команди також впливає на вартість і якість надання послуг.
Щодо критеріїв відбору, то ми вчимо всіх, а на роботу беремо не всіх. У процесі навчання, на тренінгах із командоутворення, на організації міських квестів для дітей видно більше, ніж здається, ми маємо натреноване око на наших людей.
Ми попереджаємо завчасно, що проходження навчання не гарантує роботу. Але наші люди залишаються з нами. Повторю, у «Двіжку» дуже сильна енергія творчості. Люди або ловлять цю хвилю, або йдуть. Бувало таке, що ми відмовляли в роботі навіть після проходження курсу, бувало таке, що людина сама розуміла, що табірний темп не для неї, а бував метч за цінностями й сенсами на багато років вдалої роботи. Я дуже люблю свою команду. Вони всі різні, щирі, самобутні, натхнені до великих справ. Я б не хотів звучати пафосно, та я все це до них відчуваю. І відчуваю також, що це навзаєм.
Як формується ціна на путівку до табору
60% – проживання, харчування та безпека дитини
Ціну формує адміністрація бази, яку ми орендуємо, Харчування у «Двіжку» пʼятиразове – шведська лінія. Діти живуть у нових корпусах і мають доступ до критого й відкритого басейнів, лазні, 32 га території для прогулянок і туристичних днів, актової, спортивної, хореографічної зал, альтанки й залів для майстер-класів і командних справ, озер і ресторану.
14% – дозвілля дитини в таборі
Вартість варіюється залежно від тематики зміни: творчі заняття, активний відпочинок, інтелектуальне дозвілля.
12% – заробітна плата команди
6% – подарунки та канцелярія
8% – інші витрати (податки, оренда офісу, підготовка до сезону тощо)
Табір – це сезонний бізнес, що передбачає організацію відпочинку дітей у період канікул. Часто люди з інших сфер зайнятості помилково вважають, що працює він від сили пʼять місяців на рік. Скажу зі свого досвіду та досвіду колег, що буває по-різному, це не константа.
У «Двіжку» не так. Дійсно, коли ми приїздимо на локацію, привозимо діток і реалізуємо програму, це вважається сезонною роботою. Але підготовка команди, робота з партнерами, клієнтами, маркетинг, програмний сегмент вимагають повноцінних посад у міжсезоння та постійного робочого місця. Тому ми відкрили простір табору, який працює цілий рік. Сюди в гості приходять батьки, діти та педагоги.
Найболючіше питання для сезонного бізнесу – збереження команди без постійних робочих місць. Тому наші педагоги – дорослі працевлаштовані особистості, для яких ми організовуємо навчання на вихідних і зустрічі в ком’юніті в період між сезоном. Ми граємо в настільні ігри, проводимо квести, тематичні заходи, обмінюємося досвідом і книжками.

Як війна змінила підхід до організації дитячого відпочинку
Коли йдеться про якісний відпочинок дітей, то ми починаємо з питання безпеки. Після початку повномасштабного вторгнення «Двіжок» переїхав на Закарпаття. Це найвіддаленіший регіон України від лінії фронту.
На базі є приміщення для укриття, де ми розмістили аптечку, каремати, воду й настільні ігри. Діти після заїзду слухають і підписують інструктаж про правила під час повітряної тривоги й не тільки. Команда реагує на сигнал тривоги – збирає діток і веде в укриття. Обов’язково в кожного, окрім корпоративного мобільного телефону, є рація для швидкого зв’язку.
Зараз в Україні немає дітей шкільного віку, які були б не травмовані цією війною. Тому в таборі обов’язково є психолог, а в педагогів – урок першої емоційної допомоги. Психолог проводить групові арттерапевтичні практики, що сприяють самопізнанню, командній взаємодії й іншим важливим соціальним навичкам. На терапіях часто звучить війна вустами дітей: вони розповідають про власні досвіди, почуте, побачене, відчуте. Тут тонка межа між тим, щоб не допустити ретравматизації й дати висловитись. Наша психологиня вміє з цим працювати.
Якщо ж ідеться про реабілітаційний напрям роботи, ми з командою допомагаємо організовувати заїзди за програмою відновлення ментального здоров’я для діток, які постраждали від війни. Проте там ми виступаємо підрядниками – пишемо програму й даємо команду, фінансовими й рекрутерськими питаннями опікується фонд, з яким ми працюємо. Спільно провели вже чотири такі зміни.

Які унікальні програми пропонує «Двіжок»
Ми організовуємо літні й зимові програми. Зимові зміни – Гоґвортс, літні – різнопрофільні тематичні заїзди. Цього літа, наприклад, у нас чотири зміни:
1 зміна – Ігроленд
Граємо в ігри народів світу, створюємо шоупрограми.
2 зміна – Startup на мільйон
Бізнес-зміна, діти відвідують біржі професій і створюють власний стартап.
3 зміна – Кінофестиваль
Вивчаємо кіномистецтво, знімаємо короткометражний фільм.
4 зміна – Скарби нації
Квестова зміна про українську культуру, спорт, історію.
Ми будуємо програму так, щоб не перевантажити дітей, і водночас – щоб вони були зайняті. Тож вчасно змінити вид діяльності – майстерність, якою наділені й педагоги, і програмний керівник. Ось як зайнятість дітей виглядає на діаграмі:

35% творчі заняття: майстер-класи, студії, підготовка до вечірніх заходів, виступи на сцені.
30% активний відпочинок: басейн, спортивні ігри, квести, туристичні дні, прогулянки, риболовля.
25% інтелектуальне дозвілля: арттерапії з психологом, ігри на комунікацію, інтелектуальні шоу та вікторини.
10% вільний час або час для денного відпочинку в спеку.
У команді ми між собою жартуємо, що якби не табір, ми б відкрили рентал- або івент-агенцію, бо за роки проведення програм маємо чималий арсенал техніки.
Щоб дитина захотіла виступити, сцена має приваблювати. Ми дбаємо про світло й звукове обладнання, маємо дим-машину, спецефекти, професійні мікрофони, пульти, комп’ютери. На одній зі змін я особисто організовую студію для дітей, які цікавляться сценічною інженерією та вчу їх програмувати цю техніку, працювати з нею.
У нас професійна фото й відеотехніка, щоби батьки бачили в альбомах на фейсбуці й в інстаграмі, чим зайняті діти впродовж дня. Цього року ми запускаємо студію роботи зі штучним інтелектом, моделювання та 3D-друку. Ми йдемо в ногу з часом, тому дітям у нас цікаво.

Як батькам обрати літній табір для дитини
Пам’ятайте, що табір ви обираєте для дитини і їй там має бути цікаво. Починаємо з інтересу, бо це може бути найкращий, на вашу думку, найбезпечніший табір, де дуже смачно годують, а дитині елементарно не цікаво буде брати участь у програмі. Ось на що насамперед варто звернути увагу:
1
Безпека
Коли обрали напрям, подбайте про безпеку – у команди має бути чітка інструкція на випадок повітряних тривог і дуже бажано – укриття. Зверніть увагу на охоронну та протипожежну системи. Діти не можуть зачинятися на ключ у номерах. Також уточніть інформацію щодо нічних чергувань: поцікавтеся, о котрій лягають і прокидаються діти, до котрої з ними дорослі.
2
Команда
Логістика – хто супроводжує дітей на трансфері? Чи є в дорозі лікар? Педагогічна команда – має бути мінімум один педагог на вісім діток. Дізнайтеся, яка в них кваліфікація, чи мають вони розуміння, як організувати дітей і вирішувати конфлікти. У таборі має бути лікар у штаті. Наголошу на тому, що саме лікар, не медсестра й не аптечка. Має бути плаврук, якщо діти відвідують басейн. Бажано, щоб у штаті були психологи.
3
Побут
Ліжко в дитини має бути власне. Постіль і рушники мають змінювати мінімум раз на пʼять днів. Запитайте, що їдять діти, можете попросити приклад меню. Питна вода має бути в постійному доступі. Інфраструктура табору має відповідати заявленій програмі: якщо це виступи – має бути сцена або актова зала, якщо майстерні – простір для майстер-класів і так далі.
4
Комунікація
Зважайте на те, як із вами спілкується менеджер. Чи знає він продукт? Це, повірте, яскравий показник роботи екосистеми.
5
Репутація
Почитайте відгуки, поспілкуйтеся з тими, хто вже відпочивав, прогляньте видачу гуглу, подивіться фото й відео з попередніх змін.
Які ключові чинники успіху дитячого табору в Україні
Філософія бренду
Про що ви? Для кого? Чому мають обрати вас? Табори без ідеї та позиціювання зникають так само швидко, як з’являються.
Ком’юніті
Команда починається із CEO, я усвідомлюю свою відповідальність за те, щоб очі й серця педагогів палали, щоб вони цей запал передавали дітям. Дуже люблю, пишаюсь і підтримую. Також важить конект із людьми, для яких ви, – виходьте за межі уявлення про клієнта, спілкуйтеся з ним, дізнавайтеся про його потреби, діліться ідеями, просіть чесний відгук.
Інфраструктура
Дітям потрібен простір побігати, позайматися. Спроможність інфраструктури дуже впливає на реалізацію програми.
Звернення до колег та експертів сфери: не економте на дітях, їхній досвід сьогодні вам відгукнеться завтра.
Матеріал підготовлено за підтримки