Український режисер і політв’язень Олег Сенцов написав листа, якого зачитали на церемонії вручення премії імені Сахарова в Страсбурзі, пише «Громадське».

Європарламент нагородив Олега Сенцова премією «За свободу думки» імені Сахарова. Звернення від режисера зачитала його сестра Наталя Каплан, бо Сенцов приїхати до Страсбурга не зміг.


«Шановні пані та панове! Я не можу бути присутнім у цій залі, але ви можете почути мої слова, навіть якщо їх вимовить хтось інший. Слово – це головний інструмент людини, а часто його єдиний, особливо коли у нього відібрали все інше. Словом можна вилікувати, а можна покалічити, можна врятувати, а можна вбити, скомандувати «Вогонь!».

Є люди, чиї слова можуть багато. Є люди, наділені владою і можливостями, але вони використовують силу своїх слів по-різному. Можна закликати змиритися і здатися, а можна навпаки, закликати чинити опір і боротися, навіть коли немає шансів вижити, а є шанс лише загинути. Та не так важливо, скільки ти прожив, важливо як. Неважливо, коли ти помреш, важливіше як і за що.

Можна до 18 років бути простою селянкою, а потім своїми словами підняти на опір цілу країну, прийняти приниження і мученицьку смерть, а потім залишитися жити вічно в історії під ім’ям Жанна. А можна до глибокої старості прожити сите життя кривавого правителя, невтомно промовляючи потік брехливих слів, якими нібито захоплюватиметься твій народ, і тобі навіть подаватимуть руки світові лідери, не бажаючи з тобою сваритися, але після смерті твоє ім’я буде прокляте і слово «Бокасса» стане загальним, і не воно одне.

Сучасність часто несправедлива, історія справедлива завжди — з часом все завжди стає на свої місця і називається своїми іменами. І хтось падає вниз, на купу сміття, під прокляття звільненого народу, разом з уламками пам’ятників самому собі, а хтось, кого раніше переслідували і майже всі зневажали, навпаки, після смерті посідає гідне місце в світовій історії, і його ім’ям починають називати вулиці, кораблі, премії.

Наприклад, як Андрій Сахаров – це людина, на яку варто рівнятися, і ставати навіть десь трохи поруч із ним – це занадто велика честь для мене: він дуже високо підняв планку освіченості й таланту, інтелігентності та вихованості, гідності і гуманізму. Але я сподіваюся, що я ще зможу, встигну щось зробити для того, щоб відчути, що я заслужив цю винагороду. Дякую», – пише Олег Сенцов.


25 жовтня в Європейському парламенті у Страсбурзі оголосили, що премію «За свободу думки» імені Андрія Сахарова у 2018 році отримає Олег Сенцов.

Премію заснував Європарламент у 1988 році. Її вручають особам та організаціям, які займаються захистом прав людини та основних свобод. Розмір премії становить 50 тисяч євро.


 Українського режисера Олега Сенцова затримали у Криму 10 травня 2014 року. Його та активіста Олександра Кольченка звинуватили у підготовці терактів. Сенцова засудили до 20 років позбавлення волі.

У травні 2018 року Олег Сенцов оголосив безстрокове голодування із вимогою звільнити усіх українських політв’язнів. Без їжі режисер залишався 145 днів.

Обкладинка: Antonymon/Wikipedia