У будинку культури київського заводу «Електронмаш» знищили вітражі, повідомляють активісти.

Роботи під назвами «Мрія» та «Політ» у середині 80-х років створила Олена Гнєдаш – художниця-монументалістка й учениця Тетяни Яблонської.

Вітраж «Мрія»
Вітраж «Політ»

«Просто знайте, що вітражі в будинку культури «Електронмаш» уже не існують. А на подвір’ї там можна знайти достатньо шматочків кольорового скла, щоб не залишилося ніякої надії, що їх кудись забрали», – ідеться в публікації.

За інформацією активістки Олени Борисової, у квітні 2021 року під час візиту на територію заводу кияни помітили, що вітражі потребують реставрації: обидві роботи були частково пошкоджені.

Частина пошкоджених фрагментів

«Ми неодноразово намагалися вийти на контакт із керівництвом «Електронмашу», зокрема з головним інженером, щоб поговорити про реставрацію художніх робіт. Але нам повідомляли, що керівник хворіє або зараз не в Києві, а також відмовлялися коментувати ситуацію», – зазначила Олена Борисова в коментарі для The Village Україна.

Також кияни сконтактували з Інститутом національної пам’яті, проте там їм порадили звернутися до Міністерства культури та інформаційної політики, а також до керівництва «Електронмашу».

Водночас Мінкульт звернувся до творчо-виробничого комбінату «Художник» Національної спілки художників України із проханням відреставрувати вітражі.

Проте у вересні 2021 року вітражі знищили, повідомили активісти. А на подвір’ї, поруч із будинком культури, знайшли уламки кольорового скла. 

На території кафе «Електронмашу» також є мозаїка Олени Гнєдаш. Ця робота художниці наразі ціла.


Вітражі «Мрія» та «Політ» у середині 80-х років створила художниця-монументалістка й учениця Тетяни Яблонської Олена Гнєдаш. Розмір кожної композиційної секції становить 2,7 метра у висоту та 5,7 метра в довжину, загальна площа обох панно становить 30,78 м2.

Державне підприємство «Електронмаш» розташоване на Кільцевій дорозі, 4. Підприємство, засноване у 1965 році, виготовляло цифрові електронно-обчислювальні машини та було найбільшим в СРСР у цій сфері.

 Читайте «Нормальні новини» в телеграмі

Обкладинка та фото: Олена Борисова, Юлія Мельник