Редакція «Детектор медіа» сформувала список 100 найпопулярніших каналів українського сегменту Telegram. До нього ввійшли також орієнтовані на українців канали, які адмініструють російські спецслужби.

Що не так із найпопулярнішим в україні каналом

За результатами дослідження, найпопулярнішим телеграм-каналом в українському сегменті є «Труха. Украина», який має 2,27 мільйона підписників.

Канал з’явився в кінці осені 2019-го та до весни 2022 року спеціалізувався на новинах Харкова, переважно кримінальних. Пік популярності каналу стався після 24 лютого, коли на каналі почали інформувати про ситуацію в Харкові оперативніше за ЗМІ й офіційні джерела.

Тепер канал менше інформує про ситуацію в місті, зосередившись на подіях національного й міжнародного масштабу. Адміністратори неодноразово публікували фейкові новини, які могли би дати російським пропагандистам приводи звинувачувати Україну в поширенні маніпуляцій, відзначають дослідники.

Що читають найбільше: ЗМІ, пабліки чи офіційні канали

Сотню найпопулярніших каналів розділили на вісім категорій: «мімікрують під ЗМІ» (36%), «місцеві пабліки» (19%), «проросійські канали» (11%), «державні канали комунікації» (12%), «блогери / волонтери» (8%), «політики / посадовці», «інше» (5%), медіа (4%).

Українські урядові ресурси переважають проросійські канали, водночас класичні ЗМІ читають набагато менше, ніж пабліки. 

«Ситуація погіршується ще й тим, що 76% каналів з цього рейтингу є анонімними. Тобто українці в телеграмі часто надають перевагу неверифікованим, анонімним телеграм-каналам, які ширять фото або відео з фронту й місць обстрілів, псевдоновинний контент і політичні «інсайди». Частину цього контенту продукують канали, з яких стирчать вуха російських спецслужб», – пише «Детектор медіа». 

Серед ста найбільш популярних телеграм-каналів є 12, які ведуть державні органи чи місцеве самоврядування. Голова Миколаївщини Віталій Кім запустив канал 24 лютого й до 13 березня набрав близько 690 тисяч підписників. У Володимира Зеленського за цей час аудиторія зросла на 1,25 мільйона (84%). Серед найпопулярніших телеграм-каналів державних установ також канал «Укрзалізниці» (323 тисячі підписників).

Проросійські канали в топі

Серед сотні найпопулярніших Telegram-каналів, орієнтованих на українців, є 11 відверто проросійських.

Це канали Анатолія Шарія (706 тисяч підписників), Тетяни Монтян (511 тисяч), Шейха Таміра (332 тисячі) і Дмитра Васильця (317 тисяч).

Серед каналів російської розвідки у топ-100 представлені також «Легитимный» (675 тисяч підписників) і «Резидент» (601 тисяча підписників).

Серед проросійських медіа найпопулярніші «Новое Издание» (380 тисяч підписників) і «Политика Страны» (248 тисяч підписників). Ресурс «Новое Издание» належить Анатолію й Ользі Шарій.

Блогери й розважальні канали

Серед найпопулярніших українських блогерів у Telegram – канали «Лачен пише» (855 тисяч підписників), «Алексей Шевцов» (262 тисячі підписникіцв), Sternenko (240 тисяч підписників), Євген Карась (223 тисяч підписників), «Цаплієнко_Ukraine Fights» (215 тисяч підписників) і «Дмитрий Гордон» (221 тисяча підписників), які повідомляють новини.

Із неновинних каналів найбільше підписників має канал блогерки Софії Стужук, яка не засудила російську агресію на початку повномасштабного вторгнення, а також канал ІТ-підприємця Миколи Удянського.

Також до найпопулярніших увійшли канали, які постять жарти, меми й анекдоти або поширюють музику та відео з порушенням авторських прав.

Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів


Центру протидії дезінформації й ГУР оприлюднили списки Telegram-каналів, які контролює РФ в Україні.


Центр стратегічних комунікацій разом із Кіберполіцією, Держспецзв’язку й Мінцифрою створили ботчекер для перевірки ворожих фейкових ботів у Telegram. Інструмент покаже, чи справжній чатбот, а також те, скільки в нього двійників.

 Читайте «Нормальні новини» в телеграмі