Канада стане першою країною, яка буде розміщувати попередження про шкоду куріння на окремих цигарках, пише CNN.

На цигарках писатимуть «Тютюновий дим шкодить дітям», «Сигарети викликають лейкемію» або «Отрута в кожній затяжці». Це будуть повідомлення англійською і французькою мовами.

Ці правила набудуть чинності з 1 серпня, їх буду впроваджувати поетапно. Наприклад, у роздрібних торговців попередження мають з’явитися до кінця квітня 2024 року; сигарети великого розміру, king size, повинні мати маркування до кінця липня цього ж року, а цигарки звичайного розміру – до кінця квітня 2025 року.

Таке маркування вирішили запровадити, щоб допомогти дорослим кинути курити, а також захистити молодь і тих, хто не курить, від тютюнової залежності й загалом зменшити привабливість тютюну. Попередження на кожній окремій цигарці зроблять, щоби курці «практично не змогли» його уникнути.

Видання зазначає, що рівень куріння в США впав до історичного мінімуму, утім, рівень використання електронних сигарет продовжує зростати. До 2035 року вживання тютюну хочуть зменшити до рівня 5%. Міністр охорони здоров’я країни заявив, що куріння є головною причиною захворювань і передчасної смерті, якій можна запобігти.

Швеція, куріння і снус

Найнижчий рівень куріння в ЄС має Швеція, де курять менше 5% населення. Це країна, яка близька до того, щоб оголосили себе «вільною від тютюнового диму», пише AР.

Для порівняння, у Франції у 2021 році близько третини опитаних заявили, що палили, приблизно чверть із них це робить щодня. Водночас у Туркменістані, за даними ВООЗ, рівень вживання тютюну також нижчий за 5%. Але там майже не курять жінки, а для чоловіків рівень вживання тютюну становить 7%.

Спочатку Швеція почала обмежувати куріння в громадських місцях (зокрема, на автобусних зупинках, залізничних платформах, біля входів у лікарі, у барах, ресторанах, навіть на відкритому повітрі), далі ввела високі податки на цигарки, суворі обмеження на їхній продаж, заборонила рекламу й запровадила «підтримку відмови» для тих, хто хоче кинути курити.

На думку деяких експертів, причина успіху країни – це десятиліття кампанії проти куріння. Утім, інші експерти кажуть, що натомість поширений снус – бездимний тютюновий виріб, заборонений в інших країнах ЄС, який продають у Швеції як альтернативу цигаркам. Проте у ВООЗ наголошують: якщо брати до уваги снус і подібні продукти, тютюн у Швеції вживає більше 20% дорослого населення.

Представник виробника снусу у Швеції Патрік Хілдінгссон заявив, що снус – це частина шведської культури, як еквівалент італійської пермської шинки чи «будь-якої іншої культурної звички».

В органах охорони здоров’я коментують, що цей нікотиновий продукт також викликає сильну залежність, хоч і визнають, що цигарки є більш шкідливими для здоров’я. Водночас деякі дослідження пов’язують снус із підвищеним рівнем серцево-судинних захворювань, діабету й передчасних пологів.

Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів


Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 40% опитаних українців стали більше вживати тютюн чи нікотин, свідчать результати опитування за квітень 2023 року, яке провели МОЗ, ВООЗ і КМІС. Найбільше опитаних, 83,3%, споживають цигарки промислового виробництва. Також 3,3% респондентів вживають електронні цигарки й пристрої для вейпінгу, а 3% користуються тютюновими виробами для електричного нагрівання.

На початку квітня стало відомо, що в Україні оновлять маркування сигарет, щоби відповідати стандартам ЄС. Для оновлення маркування проаналізували досвід «прогресивних країн» – серед графічних наборів медичних попереджень обрали ті, які «показали найкращу ефективність». Це маркування Канади, Австралії й Таїланду, а також неурядових організацій Vital strategy й «Діти вільні від тютюну».

Зараз очікують реєстрації графічних наборів у Міністерстві юстиції, каже головний санлікар Ігор Кузін. Також 11 липня 2023 року набуде чинності норма закону, яка забороняє рекламу електронних сигарет і приладів для нагрівання тютюну.

 Читайте «Нормальні новини» в телеграмі