Біля пам’ятника «Дорога смерті» у Бабиному Яру планують збудувати новий «МакДональдз», повідомляє пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

Ресторан на цій локації спроєктував архітектор Микола Віхарєв та його архітектурно-конструкторське бюро Viharev. Проєкт презентували на Консультативній раді Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

На одному з рендерів видно, що памʼятний знак розташований перед заїздом на «МакДрайв», втім, на іншому візуальному рендері він відсутній, додає Перов.

Про пам'ятний знак

Пам’ятний знак «Дорога смерті» встановили  у 2011 році до 70-х роковин трагедії Бабиного Яру. Його автор – київський скульптор Костянтин Скритуцький. Композиція зображає відбитки людських стоп на бетоні й символізує шлях, яким людей вели на розстріл.

Монумент встановили на місці, де під час нацистської окупації була одна з ключових зупинок так званого «маршруту смерті». Тут розташовувалась німецька охоронна застава, за шлагбаумом якої людей уже не відпускали.

Місце, де була німецька охоронна застава

Розташування памʼятника – невдале?

Член київської комісії з питань найменування Тиміш Мартиненко-Кушлянський у коментарях під дописом Перова зазначив, що памʼятник «Дорога смерті» – «невдалий і невиразний».

За його словами, обʼєкт розташований у непомітному місці, з яким перехожі містяни ніяк не взаємодіють. На його думку, краще було б створити новий памʼятний знак на більш вдалій локації, «хоча би на 10 метрів убік» від теперішнього місця.

Що каже «МакДональдз»

У «МакДональдзі» підтвердили Віледжу, що партнер-забудовник справді планує побудувати ресторан на перетині вулиць Іллєнка і Дорогожицької. Вибір місця обґрунтували тим, що це локація в активній частині міста, поряд з університетами, гуртожитками, супермаркетами й інноваційним парком [йдеться про UNIT.Сity].

У компанії кажуть, що ділянка, відведена під будівництво, не зачіпає пам’ятний знак «Дорога смерті», розташований неподалік. Там додають, що у них немає намірів прибирати цей знак. Компанія має всі необхідні дозволи для проєктувальних і будівельних робіт, а також разом із партнерами провела аудит, щоби переконатися «у законності та прозорості використання території», зазначили в «МакДональдзі».

   

Поліцейську дільницю 1902 року на вулиці Січових Стрільців, 91 на Лук’янівці, яку обіцяли реставрувати, обшивають мінеральною ватою. Концепцію реставрації також створювало бюро «Віхарєв» (Viharev Restavration).

Обкладинка й фото: Дмитро Перов