У місті Українка на Київщині створили мозаїку «Трипілля» площею понад 100 м² на фасаді нового торгівельного центру Obriy Trypil.

Чому саме  «Трипілля»

Художниця й авторка мозаїки Анастасія Лелюк розповіла Віледжу, що на старті обговорювали кілька ідей, але зрештою вирішили звернутись до трипільської культури. Ця тема природно вписується в місцевий контекст [місто Українка розташоване поряд із селом Трипілля] і пов’язана з назвою ТЦ.

Проміжний етап створення мозаїки «Трипілля» на фасаді нового торгівельного центру Obriy Trypil (січень 2025 року). Олег Левій

Як створювали мозаїку

ТЦ Obriy Trypil зводить девелоперська компанія Alterra Group. Замовлення на мозаїку компанія передала кураторці й менеджерці культурних проєктів Тетяні Тадай. Вона й запросила Лелюк долучитись до реалізації.

Мисткиня каже, що працювала з автентичними орнаментами й ритмами, які використовували трипільці на кераміці. «У процесі фінальна версія видозмінювалась через роботу з матеріалами та реальністю, але основну ідею вдалося зберегти», – зазначила авторка.

Мозаїку створювали у холодний період – з листопада до кінця березня. За словами Анастасії Лелюк, довелось вигадати систему, яка дозволила працювати попри погодні умови, відключення світла та інші труднощі. 

На запитання про реакцію на мозаїку зазначає: «Я стикалась тільки з позитивними відгуками, але уявляю, що є різні погляди – і це нормально». Мисткиня каже, що команда вже працює над новими проєктами, але поки не розкриває подробиць. 

 

До створення мозаїки могли приєднатись охочі – для цього потрібно було задонатити від 500 гривень через спеціальну банку та залишити контакт. Зібрані кошти, за словами кураторів, спрямовували на потреби військових. Після донату учасників запрошували безпосередньо до викладання мозаїки на місці.

Обкладинка й фото: надані Анастасією Лелюк