Київський окружний адмінсуд відмовив забудовнику у скасуванні охоронного статусу пам'ятки історії й архітектури садиби Дмитрієва на Подолі, повідомив пам'яткоохоронець Дмитро Перов.

Приватне підприємство «Конвалія-Нерухомість» домагалося скасування проміжного охоронного статусу щойно виявленого обʼєкта культурної спадщини. Забудовник хотів отримати дозвіл на знесення будівель, посилаючись на їхній аварійний стан.

Однак суддя Сергій Лапій повністю відмовив у задоволенні цього позову, зберігши охоронний статус садиби. Ще у 2023 році Верховний Суд вказав, що аварійний стан пам’ятки не є підставою для втрати правового захисту, а навпаки – є причиною для її збереження і реставрації, зазначив Перов.

Що відомо про садибу

«Садиба Дмитрієва» – це комплекс будівель на вулиці Хорива, 2, збудований у 1830–1910-х роках. За словами Дмитра Перова, це останній архітектурний ансамбль садибного типу на Подолі, що зберігся. Будівлі проєктували київські архітектори Олександр Кривошеєв і Володимир Ніколаєв.

Кожну будівлю побудували у різні роки, що дозволяє простежити розвиток архітектури Києва XIX століття. Серед унікальних елементів – флігель із потаємним напівповерхом, лабіринт між будівлями, і пекарня, що діяла тут до приходу радянської влади.

Найстаріша з будівель – класицистичний будинок на Хорива, 2-Б, де ще з XIX століття працювали майстерні й крамниці. Наймолодша споруда – прибутковий дім на Хорива, 2-А, збудований у стилі київського «цегляного модерну». 

Що відомо про справу

У 2010 році Київ провів конкурс на реставрацію або реконструкцію будівель комплексу садиби Дмитрієва. Його виграла приватна компанія «Конвалія-Нерухомість». Вона мала провести реставрацію семи будинків, а потім оформити право власності. Натомість забудовник почав розбирати дахи будівель і зареєстрував майно на підставі «початку виконання робіт».

У 2014-му садибу визнали пам’яткою архітектури місцевого значення, але власник домігся, щоб садибу виключили з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Київська міська прокуратура оскаржила ці рішення й звернулася до суду з позовом про скасування реєстрації права власності «Конвалія-Нерухомість».

У 2021 році суд задовольнив позов і скасував право власності, але компанія виставила комплекс історичних будівель на продаж «під забудову». Тоді в п’яти будинках комплексу частково або повністю зняли дах, розібрали частину перекриттів. У травні 2023 року садибу Дмитрієва повернули у власність киян.

У червні 2024 року прокуратура вимагала розірвати інвестиційний договір із власником і зупинити реконструкцію «Садиби Дмитрієва». Однак у грудні 2024 року Господарський суд Києва залишив садибу Дмитрієва у власності забудовника ПП «Конвалія-Нерухомість.

Обкладинка й фото: Дмитро Перов, «Мапа Реновації»