Львівська ОВА схвалювала виїзд чоловіків з України за листами з підписом російського імператора Олександра III – розслідування
Львівська ОВА схвалювала виїзд чоловіків з України за листами вигаданої громадської організації з підписом російського імператора Олександра ІІІ та логотипом російського «Газпромбанку», ідеться у розслідуванні NGL.media.
Документи виписувала «Гуманітарна надія нації», яка називає себе громадською організацією або «українсько-французькою групою» – цієї компанії немає у жодних українських або французьких реєстрах. Мін’юст підтверджує, що такої організації не існує. Не працює й електронна пошта, з якої нібито надсилали листи у ЛОВА.
Протягом осені 2022-го Львівська ОВА одержала п’ять листів від «Гуманітарної надії нації» – з логотипом російського «Газпромбанку» й автографом Олександра ІІІ. Накази, якими за підписом голови адміністрації Максима Козицького схвалювали виїзд за кордон, ухвалювали протягом одного-двох днів.

Директором організації вказали перше-ліпше розповсюджене прізвище – Олександр Ніколенко. Тільки в Україні існує близько 500 людей з таким же іменем. NGL.media
Так за кордон змогли виїхати вісім чоловіків. Серед них – Артем Лущан, який разом із позаштатним радником начальника ЛОВА Олексієм Шевчуком перетинав українсько-польський кордон. Лущан є у системі «Шлях» як водій-волонтер для перевезення гуманітарного вантажу, однак NGL.media зазначають, що він досі живе за кордоном.
Загалом із восьми чоловіків, які виїхали за кордон, семеро досі не повернулися – вони виїжджали автомобілями, потягами й навіть перетинали кордон пішки. Один із них – Сергій Валіводзь, якому видали два дозволи на виїзд за кордон від двох різних фейкових організацій.
Що кажуть у Львівській ОВА
У Львівській ОВА зазначають, що у 2022-му в держави не було програмного забезпечення, яке б дозволило перевірити кожне звернення «з необхідною глибиною». Рішення про те, кого вносити в систему «Шлях» ухвалювала спеціальна комісія. «Обираючи між повною зупинкою виїздів і ризиком поодиноких порушень, ми обрали друге», – додають в ОВА.
Загалом комісія при Львівській ОВА надала право на перетин кордону для понад 50 тисяч чоловіків. За даними ДПСУ, лише 1920 чоловіків порушили термін перебування за кордоном – це приблизно 3,7% від загальної кількості.
Наразі Галицька окружна прокуратура міста Львова зареєструвала кримінальне провадження за ч.2 ст.332 КК України – незаконний перетин державного кордону України. Порушникам може загрожувати ув’язнення до трьох років.
22 січня Печерський районний суд міста Києва відправив під варту мера Ірпеня Олександра Маркушина за нібито незаконний перетин кордону. 28 січня Маркушина відсторонили від посади. За даними правоохоронців, улітку 2022-го він виїздив за кордон, щоб побачити дворічного сина. За словами мера, він мав право на виїзд за кордон як батько-одинак.
Обкладинка: ДПСУ