Власника Голосіївської вежі через суд зобов'яжуть укласти охоронний договір
Балансоутримувача водонапірної башти у Голосіївському районі намагаються через суд зобов'язати укласти охоронний договір на пам'ятку, пише Київська міська прокуратура.
Будівлю на початку 2023 року внесли до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини Києва як зразок промислової архітектури 20 століття та цінний елемент історичного середовища.

Попри це балансоутримувач станом на червень 2026 року не уклав охоронний договір на пам'ятку, що унеможливлює її належне утримання та збереження.
Наприкінці вересня 2022 року забудовник обніс парканом земельну ділянку на вулиці Горіхуватський шлях, між будинками 9 й 11, за ним опинилася й Голосіївська вежа.
У 2023 році Господарський суд міста Києва підтримав додаткову угоду про поновлення договору оренди на користь забудовника. Після чого Київська міська прокуратура подала апеляцію на це рішення суду. Апеляцію підтримали екологи, захисники спадщини, мешканці району та Міносвіти. 24 червня 2025 року Північний апеляційний господарський суд відмовив у задоволенні цієї апеляції.
У березні 2025 року Касаційний господарський суд у складі Верховного суду скасував рішення Північного апеляційного господарського суду. Тобто договір із забудовником оренди землі, на якій стоїть Голосіївська вежа, скасували.
Після цього восени 2025 року Господарський суд Києва відхилив позов прокуратури, яка вимагала повернути землю під Голосіївською водонапірною вежею у власність держави.
Обкладинка та фото: Ольга Терефєєва