Поліція зупиняє на вулиці, просить показати документи та вміст сумки або рюкзака. Чи мусите ви це робити та що може статися, якщо відмовитися? А свідки мають бути? І чи можна все це знімати на відео?

The Village Україна разом з адвокатом юридичної компанії «Міллер» Артемом Облетовим розбиралися, як це працює.

Артем Облетов


адвокат

Мене зупиняє поліція на вулиці, хоча я нічого підозрілого не роблю. Як мені реагувати? Що може бути підставою для зупинки?

Сам факт звернення до вас працівника поліції ще не означає, що вас у чомусь підозрюють, а ваші права вже порушено.

Працівники поліції забезпечують громадський порядок і мають для цього низку повноважень. Тому вони за законом можуть проводити превентивні заходи та застосовувати заходи примусу.

Найпоширеніші превентивні заходи, з якими можуть звертатися працівники поліції: перевірка документів, опитування, поверхнева перевірка й огляд.

Якщо ви не розумієте, що від вас вимагає працівник поліції, ви маєте право просити пояснити, чому вас зупинили та на підставі якого закону.

Краще спілкуватися з поліцейськими спокійно та ввічливо. Це допоможе розібратися в ситуації й уникнути небажаних конфліктів.

Чи можу я не зупинятися?

Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за «злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов’язків». Тому ні, не зупинятися не можна.

Чи має поліцейський представитися і показати посвідчення, коли зупиняє мене?

За законом, якщо поліцейський звертається до людини (або людина до нього), то він зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання. На вашу вимогу він також має показати своє службове посвідчення, не випускаючи його з рук, але так, аби ви могли ознайомитися з інформацією в документі.

Чи можна сфотографувати посвідчення або жетон? Чи потрібна мені потім ця інформація?

У посвідченні вказані ПІБ правоохоронця, посада, звання, номер спеціального жетона та термін дії посвідчення. Ця інформація буде корисною для ідентифікації поліцейського, якщо він вчинить якісь протиправні дії проти вас. Фотографувати посвідчення або жетон поліцейського не заборонено.

Чи можуть поліцейські бути не в формі? У такому разі чи треба зупинятися?

Відповідно до статті 5-1 закону «Про національну поліцію», серед ознак поліції є спеціальний жетон і службове посвідчення поліцейського, наявність форми не є обов’язковою. На окремих посадах поліцейські можуть не носити «однострій» (форму – ред.). Зокрема, це стосується слідчих або оперативних співробітників. Тому відсутність форми не значить, що ви можете не зупинятися та не реагувати на звернення поліцейського.

Чи можна знімати на телефон спілкування з поліцією?

Фото та відеофіксація є вашим правом. У разі порушень із боку працівника поліції, фото та відео подій допоможуть потім розібратися в ситуації, а також будуть доказами для скарг.

Поліцейські запитують у мене посвідчення особи. Це законно?

Поліцейський має право вимагати документи, що посвідчують особу, в таких випадках:

 1. якщо ви схожі на людину, яка перебуває в розшуку або безвісно зникла;
 2. якщо є підстави вважати, що ви вчинили або маєте намір вчинити правопорушення, наприклад, є попереднє орієнтування на людину, схожу на вас, потерпіла особа чи свідки злочину вказують на вас;
 3. якщо ви перебуваєте на об’єкті зі спецрежимом;
 4. якщо у вас є зброя, боєприпаси, наркотики й інші речі, обіг яких обмежений або заборонений;
 5. якщо ви перебуваєте в місці, де сталося ДТП, відбувся злочин або інша надзвичайна подія;
 6. якщо ваші зовнішні ознаки або дії дають підстави вважати, що ви причетні до правопорушення, наприклад, у вас на тілі або обличчі є свіжі рани або синці, ваш одяг пошкоджений або має сліди крові, ви неадекватно й агресивно поводитеся, демонструєте зброю.

А якщо в мене немає при собі паспорта?

Якщо документа немає, поліцейський має право затримати вас із метою встановлення особи (не більше, ніж на три години). Це називається адміністративне затримання.

Про це складають адміністративний протокол, у якому зазначають: дату і місце затримання, посаду й ім’я поліцейського, інформацію про затриманого, час і мотиви затримання.

При цьому вам мають пояснити ваші права й обов’язки, дати запросити адвоката чи запропонувати безоплатну правову допомогу.

Тобто я маю завжди носити із собою паспорт?

В Україні заборонено бути на вулицях без документів, що посвідчують особу. Це частина обмежень, які ввели через епідемічну ситуацію.

Поліцейські кажуть, що хочуть оглянути мене чи мої речі. Чи мають право вони просто так це робити?

Працівники поліції мають повноваження проводити поверхневу перевірку. Це один із превентивних заходів для охорони прав і свобод людини та громадської безпеки.

При цьому поліцейський може проводити поверхневу перевірку, якщо є достатньо підстав вважати, що ви маєте при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка загрожує життю чи здоров’ю, вашому або інших людей (наприклад, зброю, наркотики, легкозаймисті речовини, саморобні піротехнічні засоби).

Підстави для перевірки мають бути реальними: наприклад, ваш одяг у плямах крові, ви неадекватно поводитеся або ви у стані сп’яніння. При цьому ви маєте право запитати, чому саме вас перевіряють, і вимагати чіткої відповіді.

Що передбачає поверхнева перевірка?

Поверхнева перевірка передбачає, що за поверхнею вашого вбрання проведуть рукою або спеціальним приладом і візуально оглянуть ваші речі. При цьому ви маєте самостійно показувати речі, що лежать у вас у сумці чи рюкзаку. Ритися там поліцейські не мають права.

Робити поверхневу перевірку може поліцейський однієї з вами статі. Огляд жінки не може проводити поліцейський-чоловік і навпаки.

Ця процедура не потребує фіксації у протоколі та залучення понятих.

Поверхнева перевірка загалом є добровільною дією. Якщо ви відмовитеся від неї, то оглянути ваші речі можна буде лише в ході обшуку.

Тобто я можу відмовитися показувати свої речі – і поліція дозволить мені просто піти?

Теоретично, звісно, може. Усе залежить від конкретної ситуації й обставин, що стали підставою для перевірки.

Але вас можуть не відпустити, а натомість провести адміністративне затримання й огляд або ж обшук. Законність чи незаконність таких дій ви зможете оскаржити після.

Що тоді передбачає особистий огляд і чим він відрізняється від поверхневої перевірки?

Особистий огляд застосовують у справах про адміністративні правопорушення. Його можуть проводити, якщо ви скоїли адміністративне правопорушення (наприклад, якщо вас спіймали на дрібному хуліганстві чи стрільбі, у вас знайшли наркотики чи ви не підкорилися вимозі поліцейського). Підставою для особистого огляду можуть бути й ознаки правопорушення на тілі або одязі (рани, синці, забруднений одяг) або орієнтування на вас.

Особистий огляд може проводити співробітник однієї з вами статі й у присутності двох понятих тієї самої статі. Ця процедура передбачає, що поліцейські будуть перевіряти ваші речі та вміст кишень, тобто зможуть ритися у ваших речах.

Про особистий огляд або складають окремий протокол, або роблять запис у протоколі про адміністративне правопорушення чи в протоколі про адміністративне затримання.

Що таке обшук і в якому разі можуть застосовувати цей захід?

Обшук є слідчою дією, його проводять у межах кримінального провадження. Тобто обшук можуть застосувати, якщо вас затримують через підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Або ж якщо ви опинилися у приміщенні, де проводиться обшук.

Обшук можуть проводити правоохоронці однієї з вами статі й у присутності двох понятих тієї ж статі. Цей процес обов’язково мають записувати на відео. За результатами обшуку мають скласти протокол.

У разі проведення обшуку ви вправі вимагати залучення адвоката. Тоді провести обшук можуть лише в його присутності. Проте він має з’явитися на місці протягом трьох годин, інакше обшук відбудеться без нього.

Але якщо вас просто зупинила поліція на вулиці й вас не підозрюють у кримінальному злочині, обшукувати вас не можуть.

Давайте підсумуємо. Чим відрізняються поверхнева перевірка, огляд та обшук?

Вони відрізняються підставами для їхнього проведення:

 • поверхнева перевірка – для виявлення речей, які заборонені чи становлять небезпеку;
 • особистий огляд – для фіксації обставин адміністративного правопорушення;
 • обшук – для фіксації обставин кримінального правопорушення.
 • поверхнева перевірка також відрізняється від обшуку й огляду способом проведення:
 • поверхнева перевірка передбачає візуальний огляд, проведення на поверхні вбрання особи рукою чи спеціальним приладом;
 • огляд/обшук – це безпосереднє дослідження вмісту кишень, частин одягу, речей особи.

Отже, якщо я не є фігурантом адміністративної або кримінальної справи, мені не можуть залізти в сумку або кишені чи змусити знімати із себе речі та взуття?

Так, огляд і обшук як примусову дію можуть проводити лише в межах адміністративної або кримінальної справи.

Я боюся, що мені хочуть щось підкинути. Що робити, щоб цього уникнути?

Якщо працівники поліції порушують ваші права, треба залучити до спілкування свідків і почати знімати цей процес на відео. Відео допоможе потім розібратись у ситуації, уникнути можливих протиправних дій із боку поліції, а також бути доказом у майбутньому.

Ви також маєте право скористатись правом на захист і вимагати обов’язкової участі адвоката під час спілкування з поліцією або консультації з ним.

Я підозрюю, що свідки, яких залучають поліцейські, – підставні. Таке буває? Чи можна попросити інших?

Таке буває. Якщо ви сумніваєтеся в об’єктивності людей, яких залучили як понятих, ви маєте право запросити додаткових свідків. Якщо ж співробітники поліції вам у цьому відмовлять, то це треба зафіксувати у протоколі.

Якщо поліцейські явно перевищують свої повноваження (проявляють тиск, силу тощо), що робити?

Якщо це відбувається, варто відразу залучити до спілкування з поліцією свідків і почати знімати це на відео.

Після цього треба викликати на місце інший екіпаж поліції за номером 102 або зателефонувати на гарячу лінію call-центру Національної поліції за номером 0800 50 02 02.

Також ви можете скористатися правом на правову допомогу та вимагати обов’язкової участі адвоката під час спілкування з працівниками поліції.

Якщо в мене знайшли, наприклад, заборонені речовини, але це зробили з порушенням процедури огляду, чи це може призвести до адміністративної або кримінальної відповідальності?

Вилучення будь-яких речей мають зафіксувати в порядку, передбаченому законом, тобто в протоколі та додатках до нього. Якщо процедуру порушать, то докази не можна буде використати для доведення вашої вини.

А якщо складається протокол, то ви маєте право викласти до нього свої зауваження, зафіксувати там порушення в діях працівника поліції.

Чи можуть мене попросити сісти в поліцейську машину або пройти до відділку? Чи маю я право відмовитися?

Поліцейський може попросити вас це зробити. Законною така вимога може бути тільки в певних випадках. Наприклад, якщо вас затримують за адміністративне або кримінальне правопорушення. Тож якщо вас просять сісти в машину або пройти до відділку, варто дізнатися, чи вас затримують і яка підстава для цього. Також варто попросити роз’яснити вам ваші права та повідомити про затримання вашим близьким.

Без законних підстав поліцейський не може вимагати від вас пройти до відділку, ви маєте право відмовитися.

Поліція на вулиці просить мене стати свідком під час огляду іншої людини. Чи можу я не погоджуватися?

Ви не зобов’язані ставати свідком. Рішення цілком залежить від вашого бажання та переконань.

Як і куди потім поскаржитися на дії поліцейського, якщо вони були незаконними?

Якщо ви постраждали від незаконної дії або бездіяльності поліції (незаконного огляду, неналежного спілкування, ігнорування прохання допомоги, погрози тощо), ви можете на це поскаржитися. Скарги можна подавати письмово до керівника підрозділу поліції, у якому служить працівник, на якого ви скаржитеся, служби внутрішньої безпеки територіального органу або безпосередньо до керівника Національної поліції. Також можна поскаржитися усно за номером 102 або номером гарячої лінії call-центру Національної поліції 0800 50 02 02.

На Подолі почала чергувати «Муніципальна варта». Які повноваження її представників?

Це формування створене як громадське об’єднання на добровільних засадах. Його учасники мають допомагати органам місцевого самоврядування та поліції підтримувати порядок на вулицях і запобігати злочинам.

Вони можуть здійснювати громадське затримання – тобто затримувати порушника безпосередньо після скоєння злочину, щоб потім передати його правоохоронним органам. На таке затримання має право кожен громадянин, не тільки члени «Муніципальної варти».

Також члени цього формування можуть складати протокол про адміністративне правопорушення за такими статтями:

 • Ст. 92 Порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини;
 • Ст. 148 Пошкодження таксофонів
 • Ст. 152 Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів;
 • Ст. 154 Порушення правил утримання собак і котів;
 • Ст. 160 Торгівля з рук у невстановлених місцях;
 • Ст. 175-1 Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях;
 • Ст. 179 Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві;
 • Ст. 185-7 Публічні заклики до невиконання вимог поліцейського чи посадової особи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Чи можуть члени «Муніципальної варти» зупиняти, перевіряти й оглядати перехожих на вулиці?

Під час патрулювання члени «Муніципальної варти» можуть:

 • вимагати від інших дотримуватися правопорядку;
 • припиняти адміністративні чи кримінальні правопорушення;
 • перевіряти документи в тих, хто вчиняє правопорушення.

Щоб перевірити у вас документи, вони мають обов’язкового показати вам своє посвідчення члена громадського формування.

Самостійно проводити огляд вони не можуть.