Згідно з Індексом екологічної ефективності, Україна – на 60 місці серед 180 країн світу. Смог і підвищений уміст шкідливих речовин у повітрі, цвітіння водойм, пожежі в екосистемах і сміттєвий хаос напряму впливають на здоров’я та якість життя людей.

Гарна новина: активна позиція, аналіз відкритих даних, контроль із боку громадськості та проведення системних змін державою можуть покращити ситуацію.

The Village Україна разом із проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» розповідають, як завдяки відкритим даним можна розв’язувати екологічні проблеми.

Відкриті дані та їхній вплив на екологію

Відкриті дані – це інформація, яку, згідно з Постановою № 835, мають публікувати державні органи на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. Це джерело інформації й інструмент для боротьби з корупцією. Вони у відкритому для громадян доступі.

З 2015 року в Україні державні органи оприлюднили десятки реєстрів у сфері екології. Сьогодні у відкритому доступі можна знайти інформацію про:

• якість поверхневих вод;

• дозволи на викиди в атмосферне повітря;

• ліцензії на поводження з небезпечними відходами, користування надрами та спецводокористування;

• перелік спецдозволів на заготівлю деревини та багато інших.

Щоб користувачі легко знайшли ці дані та зрозуміли, як ними користуватися, розробники створюють на їхній основі зручні сервіси та застосунки. Завдяки їм кожен може впливати на розв’язання екологічних проблем. Наприклад, подати скаргу або підняти публічне обговорення та вимагати системних рішень від підприємств і влади.

Чого ви можете добитись?

  • встановлення очисних фільтрів і модернізація підприємств;
  • ліквідації наслідків діяльності, яка приносить шкоду довкіллю;
  • ухвалення законодавчих ініціатив тощо.

Боротьба зі стихійними сміттєзвалищами

Україна входить до десятки країн за обсягом виробництва сміття у світі. А стихійних сміттєзвалищ нараховується, за різними оцінками, від 10 до понад 26 тисяч.

На основі відкритих даних про легальні полігони та місця поводжень із небезпечними відходами Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів створило сервіс «Екомапа».

Якщо ви виявили незаконне сміттєзвалище, то через цю інтерактивну мапу можете подати звернення, щоб його ліквідували. Для цього можна надіслати фото та додати місцеперебування сміттєзвалища через застосунок або сайт. Далі оператор контакт-центру Міндовкілля розглядає звернення та передає його до місцевих органів влади. Заявник відстежує його статус у застосунку чи на сайті та сам підтверджує або заперечує його виконання.

Моніторинг якості повітря

Україна – серед основних забруднювачів повітря в Європі. У першу чергу через промислові викиди та паливно-енергетичний комплекс. Більшість підприємств працюють без справних пилових фільтрів та інших сучасних очисників. За даними Health Effects Institute, у 2019 році забруднене повітря стало причиною 42 900 смертей і 954 000 втрачених потенційних років життя в Україні.

Як перевірити якість повітря в населених пунктах? Допоможуть такі сервіси:

Вони збирають дані про забруднення атмосфери з державних, громадських і приватних систем моніторингу повітря.

Приміром, SaveEcoBot використовує дані Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів про дозволи на викиди. Це дає змогу контролювати обсяги небезпечних речовин, що потрапляють в атмосферу від підприємств. У разі значного забруднення повітря громадяни можуть вимагати природоохоронні інвестиції, а мешканці – зменшити перебування на відкритому повітрі. У разі екологічного порушення через SaveEcoBot можна подати скаргу або ініціювати перевірку підприємств-забруднювачів.

Перевірка якості води

Майже 80% населення України отримують питну воду з поверхневих вод, 70% яких – із Дніпра. Перевірити якість води допоможуть онлайн-сервіси «Чиста вода» та «Відкрите довкілля». Вони використовують дані Державного агентства водних ресурсів і показують інформацію про якість води в місцях, де співробітники Держводагентства забирають воду для аналізів.

У сервісі «Чиста вода» також є дані про підприємства, які найбільше забруднюють річки в кожній області. Завдяки цій інформації можна відстежувати показники забруднення водойм і залучати спеціальні органи, якщо є порушення.

Наприклад, завдяки сервісу «Відкрите довкілля» та відкритим даним про показники якості води, громадському активісту вдалося зупинити незаконне забруднення приток Дніпра картонно-паперовою фабрикою на Хмельниччині.

Боротьба з пожежами та компостування відходів

Щороку в Україні відбувається понад 50 тисяч пожеж. Це завдає мільярдних збитків, забруднює повітря, знищує цілі екосистеми та забирає життя людей і тварин. Завдяки відкритим даним виявили, що приблизно 80% сезонних пожеж в агрополях повторюються на одних і тих самих ділянках.

Проєкт «Не пали – компостуй!» допомагає місцевим громадам розв’язувати такі питання, як спалювання стерні, опалого листя, органічних та інших сільськогосподарських відходів. У межах ініціативи впроваджують практики компостування. Це впливає на якість повітря й екологію, покращує ситуацію з утилізацією органічних відходів.

Громадський моніторинг діяльності підприємств

Відкриті екологічні дані допомагають викривати корупційні схеми, через які відбуваються порушення екологічного законодавства.

Громадяни можуть зіставити інформацію про величини викидів у повітря та скидів у водні об’єкти з відкритими даними про екологічні податки, перевірки, порушення та штрафи. Невідповідності дають підстави подавати скаргу на ймовірні порушення з боку підприємств.

Сервіс SaveEcoBot збирає саме такі дані. І може автоматично повідомляти користувачів про оновлення для конкретної області чи підприємства, що їх цікавлять. Також можна стежити, як підприємства проходять процедури екологічного оцінювання планової діяльності. Кожен має право долучатися до таких процедур, аби захищати інтереси громади, вносити свої пропозиції та вимагати модернізації підприємств-забруднювачів.

Завдяки відкритим даним із SaveEcoBot, представники ГО Save Dnipro посприяли екомодернізації найбільшого забруднювача повітря у Дніпрі – Придніпровської ТЕС.

Більше про успішні кейси використання відкритих даних можна знайти в дослідженні «Антикорупційний і соціальний вплив відкритих державних даних у сфері екології». Дослідження провели в межах USAID / UK aid проєкту «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS», що реалізується Фондом Євразія, та за сприяння Міністерства цифрової трансформації України.

Матеріал підготовлено за підтримки