
«Точка відправки». На залізничному вокзалі показують, як виглядає штаб українського війська
Робопес, 3D-моделі штурмів і симулятор управління дроном: такі експонати з’явилися на залізничному вокзалі 25 травня, до Дня міста. Це інтерактивна виставка від тринадцятої бригади Нацгвардії України «Хартія» з агенцією та ГО Port of Culture й «Укрзалізницею».

«Часто ми сприймаємо виставку як простір із мистецькими експонатами. Але насправді це поняття набагато ширше – це про сторітелінг у 3D, тобто ми розповідаємо історії через візуальний і тактильний досвід через інтерактивні елементи, фізично залучаючи глядача в простір», – каже кураторка виставки й засновниця агенції та ГО Port of Culture Катя Тейлор.

З ідеєю «промовиставки сучасного українського війська» до неї звернувся маркетолог, діджей і співзасновник Ponchyk Boy Саша Жиляєв, який служить у бригаді «Хартії» [яка входить до корпусу «Хартії»]. Згодом Port of Culture виграли тендер, де також брали участь інші креативні агенції.
«Мені здається, ця виставка є прикладом того, як можна по-іншому комунікувати з тими, хто може піти служити, – каже Катя Тейлор, – Але це не пряме залучення, наше завдання – розповісти, як працює нове українське військо, наприклад, що навчання тривають не два місяці, а три, тому військовослужбовці будуть більш підготовленими. Ми розповідатимемо про це доступною мовою, щоби було цікаво. І люди зможуть взаємодіяти з виставкою незалежно від того, які рішення вони будуть ухвалювати далі».

Навіщо робити виставку про військо на вокзалі, якщо це транзитний простір
Місце для виставки – це не лише локація, але й символ, рушійна сила для комунікації проєкту, вважає Катя Тейлор. Як приклад кураторка наводить ще один проєкт Port of Culture – обстріляний трансформатор Орест, який стояв на Контрактовій площі: «Цей трансформатор стояв там один, навколо нього був величезний простір. З часом стало зрозуміло, наскільки це вдала для нього локація. І зрештою, ця локація визначила, наскільки проєкт був комунікаційно видимим та успішним: його побачили мільйони людей, він отримав вісім нагород».
Залізничний вокзал у Києві – одне з найбільш відвідуваних місць в Україні, крізь нього проходить близько 25 тисяч людей на добу. «Здебільшого на вокзал не їдуть заради того, щоб подивитися виставку, але якщо ми згадаємо виставку «Зірка сходить», то заради неї таки приїздили, – каже Катя Тейлор, – А якщо збираєтеся в подорож, можна просто запланувати виїхати на вокзал трошки раніше та прогулятися виставкою, поки чекаєте на потяг».

Крім того, «Укрзалізниця» тісно пов’язана з військом – на потягах їдуть на службу та повертаються додому військові, а також переселенці. До того ж кілька працівників залізниці служать у «Хартії», каже Катя Тейлор, яка вже робила проєкти з «Укрзалізницею» («Потяг до перемоги»).
«Хартія» – це приклад нового українського війська, а «Укрзалізниця» активно працює з військом. Фактично це два лавмарки, взаємодія яких може дати додаткову синергію, тому мені здається, що це ідеальний метч, – вважає кураторка, – Саме з вокзалу дуже багато військових їде на схід, і, можливо, така виставка була би для них ментальною підтримкою. Але передусім наше завдання – залучити людей, які планують служити чи ще не визначилися, у них є багато упереджень щодо війська. Або людей, які лишаються цивільними й не розуміють, що відбувається в сучасному українському війську. Соромно визнати, але до співпраці з «Хартією» чотири місяці тому я зі своїм культурним бекграундом дуже мало знала й розуміла, як влаштована структура українського війська. Тому насамперед це освітній проєкт».

Що буде на виставці
Виставка площею до 200 квадратних метрів буде розташована на конкорсі між Південним і Центральним вокзалом. Вона матиме статичну частину, яка відтворюватиме вигляд реального штабу, і мобільну – так звані «реки».
«Реки» – це валізи для перевезення музичних інструментів та обладнання, які можна розкладати як «гармошку». Їх розмістять біля входу на виставку. Якщо «рек» складений, він займає півтора на два метри, а коли роз’їжджається – п’ять на два метри. Коли людей на виставці буде багато, «реки» можуть згортати, щоби було більше простору між об’єктами.

У зоні штабу, архітектура якого складатиметься з ящиків з-під боєприпасів, хочуть відтворити атмосферу невеликого простору з низькою стелею, де, з одного боку, відчувається згуртованість, а з іншого – великий тиск і напруга, коментує Катя Тейлор: «Штаб – це такий інтелектуальний центр, де військові все бачать через екрани, умовно, натискають кнопку та глушать російський дрон. Коли триває операція – це про багато людей і багато енергії. Навколо купа інформації – тут карта місцевості, а там показують, як наближаються дрони, і це все одночасно. Тож ми намагалися передати це відчуття інтенсивності й того, що тут і зараз народжується нове українське військо, частиною якого можна стати».

Тут можна буде посидіти на стільці battle captain, тобто стати бойовим капітаном, який збиває дрони й ухвалює рішення за стандартами НАТО. «Один зі стандартів про те, що рішення ухвалюються на кожному рівні, тобто не спускаються згори, і людина розуміє, що вона робить і навіщо. На кожному рівні можна взяти на себе відповідальність, – каже Катя Тейлор, – Зазвичай у військових усе розписано й сплановано, а якщо виникають форс-мажори, то це неякісно спланована операція. Як каже командир корпусу «Хартії»: «Нам не потрібні герої, бо героїзм – це те, у чому виникає потреба, коли щось іде не так».
Також на виставці буде симулятор управління дроном, за допомогою якого можна буде відчути себе оператором дрона, а також реальні артефакти «Хартії», які привезуть на відкриття й час від часу показуватимуть на виставці. Це дрон-камікадзе (без міни) та робопес, який служить у Харківській області. «Дивовижна істота, важко повірити, що в неї немає душі й що нею керує людина. У війську є багато таких роботів, які займаються розмінуванням замість логістики й ураження ворога, і за цим наше майбутнє», – каже Катя Тейлор.

Крім того, покажуть інтерактивний 3D-стіл із мапою та моделями штурмів, який матиме назву Wargaming Zone. На мапі можна буде розставити елементи та спланувати наступ, а далі дізнатися, чи зробили ви правильний крок – чи призведе він до перемоги або поразки в певній ситуації. З безпекових міркувань реальну мапу показати не можуть, тож це буде її імітація, на якій можна потренуватися, як це роблять військові.

«Через безпекові питання ми не можемо показати приблизно половину того, що могли би. Це надзвичайно цікавий контент, але, на жаль, ми маємо зберігати його в таємниці, бо виставка має допомагати війську, а не шкодити йому», – додає Тейлор.
Технічне обладнання на виставці – реальне, уточнює кураторка: «У нас була ідея створити космічну Одіссею з пультом, але це ж буде неправда. Нам не треба створювати космічний корабель – нам треба показати, яким сучасне українське військо є насправді».
Для виставки Port of Culture взяли інтерв’ю в десяти військовослужбовців і військовослужбовиць, які служать у «Хартії». Через їхні відео- та аудіоісторії хочуть показати, як можна побудувати кар’єру у війську, не маючи військового досвіду. «Кар’єрний ріст в армії може бути доволі швидким, буквально за кілька місяців. Звісно, не в усіх, але якщо людина має певні таланти, то може займати й офіцерську посаду», – каже Катя Тейлор.


Крім того, на виставці можна буде дізнатися про історію й бренд «Хартії» та про різні професії у війську. Наприклад, можна буде побачити, яке екіпірування в оператора дрона. Також частину експозиції присвятять роботі «Укрзалізниці» на фронті й в евакуації.
«Моїм головним інсайтом під час роботи над виставкою стало те, наскільки в «Хартії» організовані та структуровані процеси, як у бізнесі. Причому я це бачила в різних штабах, коли говорила з різними керівниками. Це справді нове українське військо, яке по-іншому осмислює не лише своє головне завдання, яка стосується військової роботи, але й комунікаційну складову. Там дуже потужний креативний відділ і команда райтерів», – додає Катя Тейлор.
Як працюватиме виставка
Вхід на виставку вільний, вона працюватиме із 10:00 до 22:00. У просторі завжди перебуватимуть два медіатори, до яких можна буде звернутися із запитаннями. Наприклад, провести інструктаж для тих, хто хоче спробувати симулятор дрона, або допомогти розібратися з інтерактивним столом Wargaming.

Теоретично виставка могла би працювати цілодобово, як і вокзал, але в такому разі потрібно залучати більше медіаторів, які допомагали би відвідувачам розібратися з експонатами. Тому на ніч виставку перегороджуватимуть і залишатимуть охорону. Утім, навіть після 22:00 або до 10:00 можна буде побачити деякі зовнішні елементи виставки, уточнює Катя Тейлор:
«На вокзалі є два часи пік – о 6:00 та о 18:00. О шостій ранку ніхто не захоче дивитися на виставку, навіть якщо він чи вона на вокзалі. Тому ми орієнтуємося на другий пік, шосту вечора. А о 22:00 маємо відпустити людей, щоби вони встигли доїхати додому на метро».

Також на сторінці в соцмережах Port of Culture й «Хартії» можна стежити за програмою подій виставки. Поки що її не оголошують, бо можливі зміни через графік військових. Виставка триватиме впродовж місяця.
Фото: Олександр Пілюгін