Повернення виставок сучасного мистецтва у старий корпус Києво-Могилянської академії; «Суспільство спектаклю» після 2000-х в Українському домі та зниклі київські вулиці й дворики в Музеї Києва: зібрали добірку виставок, які варто відвідати в липні.

«Херсон. Степ тримає»

Мистецький Арсенал

Фото: Андрій Цикота

Ця виставка – запрошення побути з Херсонщиною, якої вже немає і яка ще обов’язково буде. Архіви, історії й фантазії належать подружжю Романа Бондарчука й продюсерки та сценаристки Дар’ї Аверченко, які знімали на Херсонщині фільми ще до повномасштабної війни. У цих стрічках грають переважно непрофесійні актори й місцеві мешканці: шерифи Віктор і Володя зі Старої Збур’ївки, які дають раду сільським непорозумінням і розслідують справу про так званий регіональний сепаратизм, або дядько Вова – бериславський підприємець, який створює свій фантасмагоричний світ.

Коли: до 28 вересня

Де: вулиця Лаврська, 12

Скільки: 150 гривень – повний, 80 гривень – пільговий

Подія

«7» – це «Мистецтво»

Музей Ханенків

Фото: Андрій Цикота

«7» у назві виставки – цифра, якою маркують галузь мистецтва в бібліотеці. Десяткову класифікацію (УДК) бібліотека Музею Ханенків впровадила в середині 1920-х років. Бібліотеку та музей Варвара Ханенко передала в дар Українській академії наук у 1918 році – за умови, що вони будуть відкритими для публіки. Утім, бібліотека була відкритою лише до 1949 року – далі її закрили через цензуру, яка вимагала обмежити доступ до літератури іноземними мовами. 

Зараз бібліотеку, яка була зачинена понад 100 років, планують частково відкрити, а в музеї покажуть книжки, репродукції та документи про різні періоди її життя. Багато з них експонують уперше.

Коли: до 14 вересня

Де: вулиця Терещенківська, 15-17

Скільки: 50 гривень – повний, 25 гривень – пільговий

Подія

«Був час, і більше його немає»

Мала галерея Мистецького Арсеналу

Фото: Андрій Цикота

Це проєкт мультидисциплінарної художниці Олі Єрємєєвої, яка документувала своє життя протягом повномасштабної війни – фрагментарний побут, квір-спільноту, художників, друзів і коханих. Ці світлини зображують війну, яка співіснувала з мистецтвом, рутиною, вечірками та сексуальністю.

Перша кімната виставки – наче пастка в часі, застиглий простір, який ніби не помітив, що події довкола вже завершилися, і став архівом. Це спроба зберегти та не забути. Натомість у другій залі втрата набуває форми, описують організатори.

Коли: до 3 серпня

Де: вулиця Лаврська, 10

Скільки: вхід вільний

Подія

«Мистецтво після 2000-го. Глосарій»

Український дім

«Війна написів», «Суспільство спектаклю», «Пам’ятникам не ставлять пам’ятники»: це лише кілька термінів зі глосарія про зміну мистецьких висловлювань після 2000-х. Проєкт показує, як понад 70 художників інтуїтивно вловили соціокультурні зрушення ще до їхнього очевидного прояву.

Також 18 липня біля входу в Український дім відкриють вуличну інсталяцію «Розсіяні географії» від українсько-американської мисткині Моллі Гочман, яка досліджує теми вимушеного переміщення, резильєнтності та єдності. Інсталяцію можна буде побачити до 28 вересня.

Коли: з 18 липня до 24 серпня

Де: вулиця Хрещатик, 2

Скільки: 120 гривень – повний, 50 гривень – пільговий

Подія

«Без назви (1997/2025)»

Старий академічний корпус Києво-Могилянської академії 

Інсталяція Янніса Кунелліса «Без назви, 1997/2025». Фото: Кет Олешко

Більше десятиліття в цьому корпусі не показували виставки сучасного мистецтва: з 2012 року, за президентства Сергія Квіта, тут перестав існувати Центр візуальної культури. Ще раніше в корпусі був Центр сучасного мистецтва Сороса. Його заснувала Марта Кузьма, яка курує виставку грецького митця Янніса Куннеліса. 

Митець, який пережив Другу світову та громадянську війну в Греції, уже робив інтервенцію у відреставрованій барокової будівлі, де раніше була розташована Києво-Могилянська академія. Зараз інсталяцію з церковними дзвонами реконструюють. Звідки в 1997 році вдалося отримати дзвони, залишається таємницею, але тепер їх надав Софійський собор і Музей дзвонів із замку Любарта в Луцьку. Виставку втілює Ribbon International у межах ініціативи «Фактура 10» та у співпраці з бюро «Форма».

Коли: до 1 вересня 

Де: вулиця Григорія Сковороди, 2

Скільки: вхід вільний

Подія

«Різні місця»

Національний художній музей (NAMU)

Назва виставки посилається на музичний твір американського композитора єврейського походження Стіва Райха «Різні потяги». У 1939–1942 роках він був ще дитиною й часто подорожував потягами між Нью-Йорком і Лос-Анджелесом. Багато років потому композитор усвідомив: якби він у той самий час жив у Європі, то його подорожі відбувалися би зовсім іншими потягами. 

Проєкт об’єднує твори сучасних митців із Польщі й України, твори яких говорять про досвід у контексті війни. Перша частина зосереджена на польському мистецтві й творах, створених до 2022 року. Утім, присутні й роботи українських митців, які служать у ЗСУ, а також волонтерів.

В іншій виставці, «Спецфонд. Нові дослідження», об’єднали роботи «неблагонадійних» художників із мистецьких об’єднань 1920–1930-х років. Це не перша виставка, присвячена спецфонду, але вона вперше представить частину творів, які донедавна були недоступними для дослідників і публіки, кажуть у музеї.

Коли: до 10 серпня

Де: вулиця Михайла Грушевського, 6

Скільки: 250 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

Подія

«Зшивати небо»

The Naked Room

«Збивати стрілки-крила». Робота Дарії Кузьмич і Світлани Селезньової

Червоний літак – копію панно радянсько-російського художника Олександра Дейнеки, Дарія Кузьмич створила під час навчання в НАОМА як переосмислення загрози, яка повернулася з минулого. На четвертому році повномасштабної війни Кузьмич ще раз трансформувала цей образ у багатошаровій інсталяції. Цього разу разом із мамою, майстринею текстилю Світланою Селезньовою. 

Експозицію мами й доньки показують не лише на Рейтарській, але й у The Naked Storage на Золотоворітській і в майстерні Дарії Кузьмич на Кудрявці. Серед творів – монументальне текстильне панно Дарії, присвячене підриву Каховської дамби та його наслідкам, а також текстильні композиції, зроблені для нереалізованої в The Naked Room виставки 2022 року.

Коли: до 10 серпня

Де: вулиця Рейтарська, 21

Скільки: вхід вільний

Подія

«Тихо всередині»

Простір Peremoga 

«Двоє перебирають засохле листя пальми Памір», Каріна Синиця, 2025

Відверту розмову про «стан – точку нуль» вестимуть Ольга Чикало, Тамара Турлюн, Каріна Синиця й Анастасія Лелюк у межах річної програми від платформи Spilne Art. Це буде розмова про стани, які зараз переживає кожна людина – некомфортні й загалом такі, які важко описати словами.

Коли: до 27 липня

Де: вулиця Ярославів Вал, 15

Скільки: вхід вільний

Подія

«Вершник у часі»

«Софія Київська» 

У Будинку митрополита показують виставку Гії Міміношвілі – грузинського кераміста-монументаліста, який пішов із життя 6 лютого 2025 року. Назва виставки відсилає не лише до образу людини верхи на коні, але й до образу кінного воїна, лицаря, поширеного у творчості митця. З усіх своїх лицарів Міміношвілі виокремлює того, що складається з трьох частин і символізує життя і минулому, сьогоденні та майбутньому.

Він ліпив цю роботу не у традиційний спосіб: спочатку створив дерев’яну форму, з якої витіснив роботу – для того, щоб показати текстуру й створити відчуття відчуженості та нерукотворності образу. Кілька масштабних робіт митця також можна буде побачити в митрополичому саду. Проєкт роблять Міжнародний інститут культурної дипломатії та Budzirka.

Крім того, до 17 серпня у «Хлібні» показуватимуть виставку родини Всеволода й Алли Бушенків. Всеволод – художник і дослідник архітектурних деталей і хатнього стінопису Софійського собору; Алла – мисткиня, яка працювала з вишивкою, ткацтвом і створювала ескізи для майстрів із різних регіонів України.

Коли: до 13 серпня

Де: вулиця Володимирська, 25

Скільки: 60 гривень – повний, 30 гривень – пільговий

Подія

«Зі стелі»

ЦСМ «Білий Світ»

На світлині художниця Саша Луньова. Фото: Сергій Мазураш

Стеля у спальні художниці Саші Луньової вкрита рідкими шпалерами, які, як бабусин килим під амфетаміном, являють сюжети на межі бадьорості й сну, кажуть організатори виставки. Ця стеля триматиметься на дивних істотах, що виникають у свідомості – фрагментарних чи вдягнених і готових до вечірки. 

Коли: до 20 липня

Де: вулиця Євгена Чикаленка, 21-А

Скільки: вхід вільний

Подія

«Тіні старого Києва» 

Музей Києва

Київські дворики, заплетені виноградом, бруковані вулиці середмістя, гасові міські ліхтарі: виставка відкриває місто, якого сучасні кияни вже не впізнають. Як змінилися конкретні локації, відвідувачі зможуть порівняти, скориставшись QR-кодом. Експонати для виставки – з Музею Києва та Національного художнього музею України.

Фото: Ігор Ковтун

У межах виставки також створили свічку із запахом «Києва минувшини» разом з українським брендом «Турбота». Свічка пахне ягідним варенням і спеціями, а весь прибуток із її продажу передадуть ГО «Справжній Київ», що займається збереженням, відновленням і консервацією автентичних деталей старої забудови.

Коли: до 31 серпня

Де: вулиця Богдана Хмельницького, 7

Скільки: 140 гривень – повний, 70 гривень – пільговий

Лінк

«Плюс плюс»

Сенс на Хрещатику

Єгор Самофал знімає плівкові кадри на бойових виходах і надсилає їх до Києва своїй подрузі Лізі Свириденко. Та, не знаючи, що на плівці, інтуїтивно фотографує поверх цивільне життя. Так з’являється подвійна експозиція та стикаються два світи, які не протистоять одне одному, а конектяться.

Коли: до 14 липня

Де: вулиця Хрещатик, 34

Скільки: вхід вільний

Подія

«Вразливість»

Dymchuk Gallery

«Кордон», Анастасія Буднікова

Три мисткині – Анастасія Буднікова, Марина Талютто й Альбіна Ялоза – використовують образи знайомих, часом побутових предметів, щоби відчути опору в теперішньому. Від кераміки до ліноритів на текстилі, ці роботи – про крихкість буденного та фрагментарність пам’яті.

Коли: до 23 серпня

Де: вулиця Ярославська, 21

Скільки: вхід вільний

Подія

Soft pink matter

The Stein Studio

У текстилі, скульптурі й інсталяції Ніна Лагута розглядає тілесність, яка відмовляється бути повністю людською, зрозумілою чи контрольованою. Це роздуми про існування в тілі, яке соціум визначає як жіноче.

Коли: до 27 липня

Де: вулиця Лютеранська, 6

Скільки: вхід вільний

Подія

«Інший погляд. Кінець 80-х – початок 90-х років»

Галерея Portal 11

Яким було мистецтво в останні роки існування СРСР і перші п’ять років незалежної України, показуватимуть у роботах 11 художників, які стали своєрідним барометром епохи. Їхні картини описують як візуальні щоденники, що фіксують народження нової естетики й нового способу мислення.

Коли: до 31 серпня

Де: вулиця Трьохсвятительська, 11

Скільки: вхід вільний

Подія

«Зіткнення»

Українсько-данський молодіжний дім

No transpassing allowed, Марс Остапчук, 2025

15 молодих авторів та авторок, які живуть у Києві, вчилися на першому потоці фотоклубу Молодіжного дому протягом двох місяців, а тепер представляють свої роботи. Це світлини про напружений діалог між внутрішнім і зовнішнім – особистим досвідом і реальністю, яка постійно змінюється. 

Коли: до 10 серпня

Де: вулиця Володимирська, 5-Б

Скільки: вхід вільний

Подія

«Cпогади про майбутнє»

Галерея Avangarden

Виставку артбуків у межах Європейської міжнародної бієнале книжкового мистецтва курують Доротея Флейс із Німеччини та Євгенія Григор’ян з України. Роботи переосмислюватимуть пам’ять, ідентичність і способи збереження історій.

Коли: до 3 серпня

Де: вулиця Січових Стрільців, 23-А

Скільки: вхід вільний

Подія

Personage 

Галерея Imagine Point

Фото: Сергій Мазураш

Гойдалка в польоті, запускання повітряних літачків чи купання в морі з надувним колом: роботи Олега Катеринюка й Анатолія Варварова фіксують моменти життя, якому надають сенсу самі люди.

Коли: до 26 липня

Де: Голосіївський проспект, 86/1

Скільки: вхід вільний

Подія

«Майстерня»

Галерея «Ра»

Fight for colour, Дмитро Максименко, 2016

Митці Олексій Сай, Світлана Ратошнюк і Дмитро Максименко винаймають спільну майстерню вже понад два десятиліття. Локації змінюються, але artist small talks залишаються. Умовно спільною називають візуалізацію концентрованої чорної форми: «Поля горять» Максименка – про передчуття небезпеки, серія малюнків «Новини» Сая – це засіб проживання загрози, а витинанка «Сріблянський ліс» Ратошнюк – фіксація наслідків катастрофи.

Коли: до 17 липня

Де: вулиця Богдана Хмельницького, 32

Скільки: вхід вільний

Подія

«Українки»

Музей української діаспори

Марш Союзу українок Америки у Нью-Йорку, 1946 рік

З нагоди століття Союзу українок Америки Музей української діаспори показує твори українсько-американських художниць, а також рідкісні архівні світлини. Серед них – мисткині, які навчалися в Україні до Другої світової війни, а далі працювали в еміграції. Символічним акцентом виставки кураторка Оксана Підсуха називає скульптури-мотанки Ольги Рондяк, яка народилася в США, але з відновлення української незалежності повернулася на Батьківщину.

Коли: до 28 вересня

Де: вулиця Князів Острозьких, 40-Б

Скільки: 150 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

Подія

Обкладинка: «Мімікрія», Катерина Ганшина, 2025. Надано Українсько-данським молодіжним домом