Активісти створили подкаст «Архітаск» про охорону історичних й архітектурних пам'яток Києва. 

Це серія активістських розмов від засновників, учасників і друзів спільноти «Спадщина», кажуть у команді. Серед ведучих – активіст і співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов й урбаніст Анатолій Хорошилов, який опікується садибою Барбана, що на вулиці Обсерваторній.

У першому епізоді говорять про Братські келії, що є памʼяткою національного значення, і президента Києво-Могилянської академії Сергія Квіта. Зокрема, чому Могилянка стверджує про відсутність порушень, але не може допустити будівельну інспекцію до перевірки келій, чи існує «рейдер-картель Дмитра Перова» й хто до нього належить, а також як зупинити руйнування памʼятки й не допустити повторення таких випадків, анонсує Перов.

Перший випуск уже доступний на YouTube, Spotify і Soundcloud.

   

Про перебудову 200-річної будівлі Братських келій стало відомо наприкінці листопада. Братські келії були збудовані в 1823 році за проєктом Андрія Меленського для Київського Братського Богоявленського монастиря й Київської духовної академії. На місці дерев’яних келій спорудили муровану одноповерхову будівлю в стилі пізнього класицизму.

У 2012 році НаУКМА відремонтувала перше крило будівлі, пристосувавши його для навчання. У 2022-му залучили приватні кошти для відновлення реставраційних робіт в іншому крилі келій.

У грудні 2023 року Київська міська прокуратура почала досудове розслідування щодо умисне пошкодження чи руйнування пам’яток. Тоді ж суд зобов’язав Національну поліцію відкрити ще одну кримінальну справу щодо їх перебудови. За словами активіста Дмитра Перова, університет отримав не повний пакет дозвільних документів на проведення робіт на памʼятці. Утім, заяви активістів про знищення будівлі Братських келій у НаУКМА назвали неправдивими. 

5 березня 2024 року інспектори Державної інспекції архітектури й містобудування почали перевіряти об’єкт на запит активістів. Для цього вивчали дозвільні, супровідні документи, а також виїхали на місце будівництва. Утім, університет як замовник будівництва відмовився надати необхідні документи й не допустив інспекторів для перевірки на об’єкті.

11 березня в Мінвідновлення зазначили, що надішлють університетові як замовнику будівництва протокол, що міститиме інформацію щодо розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності й припис, який зобов’язує усунути порушення протягом десяти днів.

А вже 25 березня ДІАМ наклала штраф на замовника реставрації Братського монастиря Києво-Могилянську академію в сумі 90 840 гривень через недопуск інспекторів до перевірки реставрації келій. Під час будівельних робіт у жовтні-листопаді там знищили внутрішні інтерʼєри й елементи планування, надалі їх замінили на бетонну стяжку й армований моноліт.

Обкладинка: «Спадщина»