Проєкт від української студії Makhno переміг на Dezeen Awards 2024 (виправлено)
Архітектурна премія Dezeen Awards оголосила переможців 2024 року. Серед них – проєкт української студії Makhno Breathable Walls («Стіни, що дихають») у категорії «Дизайн поверхні 2024 року».
Він став найкращим серед ще п'ятьох фіналістів, серед яких теракотова настінна плитка від Snøhetta і надрукована на 3D-принтері піщана стіна від Barry Wark Architecture. Це єдиний український проєкт, який переміг у цьогорічному конкурсі.
«Стіни, що дихають» – це поєднання стародавніх традицій і сучасних технологій. Екопанелі із живої глини й натуральних добавок впливають на мікроклімат приміщення. Команда створила такий матеріал, який очищує повітря, регулює вологість і позитивно впливає на здоров’я людини.
Члени журі його відзначили за те, що «цей поверхневий матеріал створює природне покриття в приміщенні, що дихає, відроджуючи старі техніки в сучасному і комерційному вигляді. Він вносить у простір тепло і тактильні відчуття».
Dezeen Awards назвав всього 54 переможці на церемонії в Лондоні. Їх обрали з понад 4130 заявок із 82 країн. Назвали також «Проєкти року» в архітектурі, інтер’єрі, дизайні й «стійкості» і обрали шістьох «Дизайнерів року» й переможця в номінації Bentley Lighthouse Award, яка відзначає дизайнерів, що позитивно впливають на соціальну й екологічну сталість, інклюзивність або розвиток громад.
Архітектура
«Проєктом року» в архітектурі назвали Центр для громадян світу Taiwan-Reyhanli за найкращий громадський проєкт. Журі відзначило його «сміливу, повторювану форму, яка стала архітектурним символом і гармонійно вписується в геометрію міста, що робить значний внесок у громаду».
Інтер'єр
Роздрібний магазин із кам’яних залишків Aesop Diagonal, який створила іспанська студія Mesura, став «Проєктом року» в інтерʼєрі й «Невеликим проєктом року» в роздрібному інтерʼєрі.
Журі відзначило проєкт за ідею повторного використання сирих матеріалів. «Взяли те, що вже є, використали мінімум ресурсів і надали йому нову функцію – це блискуче рішення», – кажуть журі.
Дизайн
«Проєктом року» в дизайні став складний стілець Faneeri, який розробила студія Forsman Design для виробника Nikari. Також його визнали найкращим у номінації «Дизайн сидінь року».
Журі оцінило стриманість дизайну стільця, відзначило «технічну майстерність і мінімальне використання матеріалів». Вони зауважили, що спинка стільця в складеному вигляді плоска, а у відкритому перетворюється на «елегантний і зручний вигнутий елемент».
Стійкість
Корпус Інституту консервативного сільського господарства Руанди, який спроєктувала американська студія Mass Design Group, став «Стійким проєктом року». Також проєкт відзначили як «Стале будівництво року».
Журі описало проєкт як «архітектуру на найвищому рівні – красиву, корисну й натхненну». Вони підкреслили, що інститут органічно вписується в ландшафт, адже використовує місцеві біоорієнтовані матеріали й сприяє відновленню біорізноманіття.
Повний список з переможцями можна переглянути за посиланням.
- Dezeen Awards – премія у сфері архітектури й дизайну, що визначає найкращі проєкти й студії з 2017 року. Її організатором є видання Dezeen – медіа у сфері архітектури й дизайну.
- До лонгліста Dezeen Awards 2024 потрапили проєкти Львівська «Цукерня» в номінації Restaurant and bar interior, а також спортивна студія «Стан» і родинний дім «Дача» в номінації Health and well-being interior.
Обкладинка й фото: Dezeen