Український фільм «Куба&Аляска» покажуть на кінофестивалі у Шеффілді. Це світова прем’єра стрічки
Прем’єра документального фільму «Куба&Аляска» про життя українських парамедиків відбудеться у червні на одному з найбільших кінофестивалів Європи – Sheffield Doc Fest у Великій Британії.

Кадр із фільму «Куба&Аляска». Надані командою для Віледжа
Про що фільм
Фільм режисера Єгора Трояновського розповідає історію двох українських військовослужбовиць із позивними «Куба» та «Аляска». Найкращі подруги й дотепні парамедикині переживають на передовій спільну для всіх солдатів історію: чим довше вони захищають Україну, тим більше втрачають зв’язок із друзями, родиною і колишнім життям. Чи зможуть захисниці повернутися до колись безтурботного минулого буття, коли війна вкоренилась у них так глибоко?
Хто такі «Куба» та «Аляска»
Юлія «Куба» Сідорова – українська волонтерка й парамедикиня, раніше працювала дизайнеркою одягу й представляла свої колекції на Ukrainian Fashion Week і на тижні моди в Парижі.
У 2014-му Юлія стала медиком-волонтером на Майдані, а згодом долучилась до медбатальйону «Госпітальєри». Пізніше «Куба» співзаснувала власний фронтовий медичний підрозділ ULF. Коли в лютому 2022-го почалось повномасштабне вторгнення в Україну, Сідорова стала співзасновницею штабу швидкого реагування для допомоги військовим і цивільним. Зараз Юлія продовжує служити бойовою медикинею і допомагає 157-й бригаді ЗСУ.

Юлія «Куба» Сідорова працювала дизайнеркою одягу, а наразі служить бойовою медикинею. Надані командою для Віледжа
Олександра «Аляска» Лисицька – українська волонтерка й бойова медикиня, раніше художниця-ілюстраторка.
Під час повномасштабного вторгнення у 2022-му добровільно долучилась до фронтової медицини в лавах ЗСУ. Під час боїв отримала серйозне поранення через атаку ворожого дрона. Однак Лисицька продовжує малювати й досліджувати архітектуру з урбаністикою – її серія малюнків «Я і війна» стала особистим способом подолання темряви війни. Зараз «Аляска» служить в Нацгвардії України й допомагає ветеранам адаптуватися до цивільного життя.

Олександра «Аляска» Лисицька – художниця-ілюстраторка, а нині служить у Нацгвардії України. Надані командою для Віледжа
З початку повномасштабного вторгнення Єгор Трояновський, автор стрічки, висвітлював події російсько-української війни як журналіст. Коли Трояновський дізнався історію «Куби» й «Аляски», вирішив перетворити її на повнометражний фільм.
«Я хотів створити «нову» історію, таку, яка більше розповість нам про тих людей, котрі захищають нас на передовій, і додати трохи гумору» – пояснює режисер.
Зйомки фільму проходили в 2022–2024 роках і зараз майже кожне місце, відзняте у фільмі, вже окуповане або знищене росіянами, кажуть у команді.
«Думаю, що цей фільм має шанс зламати певні стереотипи. Насамперед щодо ефективності й потрібності жінок в армії. По-друге – щодо жіночої дружби. Фільм показує почуття які, з одного боку, існують тільки тут і зараз, а з іншого – не вимірюються в часі та просторі», – каже «Куба».
Фільм є міжнародною копродукцією України, Бельгії та Франції. Виробництво належить 2Brave Productions, Tag Film та Clin D’Oeil Films. Продюсерами фільму стали Ольга Брегман, Крістіан Попп і Ханне Фліпо. Дистриб’ютором фільму є Green Light Films.
Sheffield DocFest – це провідний міжнародний фестиваль документального кіно й інтерактивного медіа, який щороку проводять у Шеффілді (Велика Британія). Фестиваль об’єднує кінопокази, виставки, пітчинги й професійну індустрійну програму. У 2025-му кінофестиваль триватиме з 18 до 23 червня.