Копія першої «неписаної» конституції Magna Carta, яка зберігається у Гарварді, виявилась справжньою
Копія першої «неписаної» конституції Великої Британії Magna Carta, яка зберігається у Гарвардській школі права, насправді виявилась справжнім і рідкісним документом 1300 року, повідомили в Гарварді.

Це означає, що Велика хартія вольностей – один із сімох документів, які видав король Едвард І у 1300 році та дійшли до нашого часу. Magna Carta, або Велика хартія вольностей, стала основною для конституцій у багатьох країнах світу. Ідеї цього документа вплинули на заснування Сполучених Штатів Америки – від Декларації незалежності до розробки Конституції США та подальшого прийняття Білля про права.
Бібліотека Гарвардської школи права придбала документ під назвою HLS MS 172 у 1946-му за 27,5 доларів [1143 гривні за нинішнім курсом]. тоді рукопис описали як «копія… створена 1327 року… дещо потерта й з вологими плямами». За місяць до того Magna Carta купили книготорговці на аукціоні Sotheby’s в одного з героїв війни Королівських військово-повітряних сил Великої Британії за 42 фунти стерлінгів [2327 гривні за нинішнім курсом].


Професор Девід Карпентер вивчав неофіційні копії HLS MS 172, коли натрапив на оцифровану версію і зрозумів, що це може бути оригінальний документ, а не копія. Він почав порівнювати документ з оригіналами й об’єднався з професором Ніколасом Вінсентом, щоб встановити автентичність Великої хартії вольностей. Експерти зазначили, що його розміри відповідають шістьом іншим відомим оригіналам. «Почерк, особливо літера «Е» у слові Edwardus, та видовжені літери в першому рядку також відповідають оригіналу», – кажуть дослідники.

Фахівці також з’ясували, що текст Magna Carta точно збігається з іншими оригіналами. Експерти називають Magna Carta «чудовим свідченням фундаментального етапу в політичному розвитку Англії» та «одним із найцінніших документів у світі». Дослідники кажуть, що документ міг бути зниклою Великою хартією, яку колись видало парламентське бюро в графстві Вестморленд (Англія). На аукціон у 1945-му цей документ міг відправити пілот часів Першої світової війни.
Велику хартію вольностей вперше видав король Іоанн у 1215 році. Згодом Іоанн скасував хартію, але його син видав виправлені версії, які стали законодавчою версією.
Офіційні примірники розіслали в 1300 році. Протягом століть Magna Carta слугувала «символом опору тиранії та практичного права». Між 1215 і 1300 роках королівська канцелярія видала понад 200 окремих одноаркушевих пергаментних оригіналів за королівською печаткою. У Великій Британії досі зберігаються шість вцілілих оригіналів видання 1300 року й зберігаються у Лондоні, Даремі, Оксфорді, Фавершемі й Вестмінстерському абатстві.
Фото й обкладинка: Harvard