В Україні станом на 17 березня зафіксували 7 підтверджених випадків інфікування COVID-19, два з них – у Києві. Уряд запровадив карантин в Україні на три тижні: закривають метрополітен і сполучення між містами, не працюють школи, ТРЦ і заклади харчування.

Карантин вводять, щоб не допустити поширення коронавірусу та зменшити кількість інфікованих. Ми писали раніше, що робити при перших ознаках коронавірусу. Тепер розповідаємо про те, як діяти, коли захворів член сім’ї чи колега в офісі: щоб не заразитися самому та допомогти близьким.


РОМАН ПОНОМАРЕНКО

лікар-інфекціоніст,
спільнота «Свій. Док»


Людині, у якої є підозра на коронавірус, варто самоізолюватись. Тобто максимально зменшити контакт з іншими людьми. Далі – дотримуватися рекомендацій свого сімейного лікаря або викликати спеціальні служби, які зможуть провести тест на коронавірус.

Варто зазначити, що сьогодні є спалах грипу, який має схожі симптоми. Тож не всі випадки респіраторних захворювань є коронавірусом. Але якщо COVID-19 таки підтверджено, за перебігом захворювання стежить епідеміологічна служба. Вона ухвалює рішення про госпіталізацію хворого та дає всі інші рекомендації.

Інкубаційний період коронавірусу становить 14 днів. За останніми даними, найбільш заразною інфікована людина є за два дні до появи симптомів. Тобто вона не поширює вірус увесь період. Попри це усім людям, що якось контактували із хворими, потрібно пробути два тижні у самоізоляції. Це унеможливить поширення вірусу далі.

Залишатися вдома на час інкубаційного періоду радять і людям, які повернулись із країн, де зафіксовано найбільше випадків (сьогодні це Італія, Франція та інші європейські країни, рідше – Китай).

Хтось із моїх близьких захворів, що робити?

Якщо людину госпіталізували.Удома все ще можуть залишатись віруси на поверхнях, тож треба провести генеральне прибирання із дезінфекційним розчином.

У кожному підтвердженому випадку епідеміологічна служба простежує всі контакти хворого. Усіх людей, які близько контактували з ним, повідомляють цей факт і рекомендують провести 14 днів у самоізоляції, тобто вдома. Разом із сімейним лікарем служба стежить за станом усіх контактних осіб протягом інкубаційного періоду. Якщо за цей період жодних симптомів не виникає, людина вважається здоровою та не становить загрози іншим.

Якщо людина залишається хворіти вдома. Як правило, хворих на коронавірус людей не госпіталізують, якщо у них легкий перебіг захворювання. Найперше треба виділити окрему кімнату хворому. Якщо є така можливість, на певний час переселити з помешкання людей із груп ризику: людей похилого віку, із хронічними хворобами та дітей. Якщо ні, старатись їх максимально ізолювати від хворого.

Заходити в кімнату до хворого може лише одна людина, яка його доглядає. Це повинна бути здорова людина, що не належить до груп ризику. Під час догляду за хворим потрібно використовувати засоби особистого захисту: медичну маску або респіратор. Після виходу з кімнати ретельно мити руки з милом і дотримуватись загальних правил профілактики. Крім того, варто уникати контактів з іншими людьми на час інкубаційного періоду.

У кімнаті, де перебуває хворий, двічі на день потрібно робити провітрювання та вологе прибирання із засобом дезінфекції. Хворий має перебувати в масці чи у респіраторі весь час або хоча б під час контакту з іншими. Але навіть з таким захистом вірус все ще може поширюватися по кімнаті.

За попередніми даними, вірус Covid-19 може залишатись живим на поверхні від 3 до 12 годин – залежно від умов. При кімнатній температурі та вологому повітрі вірус на поверхнях помирає за кілька годин. Але прибирати в кімнаті все ще треба регулярно.

Якщо захворів хтось в офісі. Тут алгоритм дій схожий. Епідеміологічна служба визначить усіх людей, з якими тісно контактував хворий, і порадить самоізолюватись.

Приміщення офісу треба прибрати із засобами для дезінфекції. Чи потрібно ізолювати на певний час усіх колег – вирішує епідеміологічна служба. Наприклад, якщо офіс невеликий, то самоізоляція усього колективу має сенс. Але якщо в компанії великий офіс з різними підрозділами, то достатньо буде обмежити лише поверх, де працював інфікований. Але це все вирішує епідеміологічна служба.