Хімічні речовини, що виділяються з пластикових виробів, здатні впливати на внутрішній годинник людини й збивати ритм сну, йдеться у дослідженні журналу Environmental International, пише The Guardian.

Хімікати з ПВХ [пластмаса] і поліуретану можуть змінювати роботу аденозинового рецептора в мозку, який регулює циркадні ритми – цикли сну й бадьорості. Схожий ефект викликає кофеїн, коли блокує цей рецептор.

Для аналізу дослідники використовували матеріали з медичних зондових трубок і пляшок для гідратації – схожі застосовують у спорті й медицині. Такі види пластику також входять до складу пакування, іграшок і меблів.

Що показали результати

У лабораторних умовах (in vitro) з’ясувалося, що деякі з речовин можуть зрушувати внутрішній годинник організму на 10–17 хвилин. Вчені вважають, що навіть така зміна здатна впливати на здоров’я, зокрема викликати ризики для сну, обміну речовин й імунної системи.

Що планують вивчати далі

Найближчим часом вчені протестують вплив цих хімікатів на рибок даніо-реріо, які мають схожі з людськими механізми мозкової активності. Також дослідження допоможе визначити, які саме з тисяч речовин у складі ПВХ викликають зміни.

   

Канабіс може допомогти із безсонням, але не всім. Дослідники з’ясували, що канабіс допомагає побороти безсоння молодим людям із депресією або тривожністю. А в тих, у кого ніколи не було психічних розладів, марихуана викликала або посилювала проблеми зі сном.

Скільки ок подрімати після обіду, чи треба ставити будильник, якщо «я просто заплющу очі на десять хвилин», і як не зіпсувати нічний сон денними передрьомами, дізналися в авторок книжки «Коли я нарешті висплюся?», сомнологині Ольги Маслової, і консультантки зі сну й викладачки йоги Ніки Бєльської.

Обкладинка й фото: Unsplash, Minh Ngọc