В Україні запустили безплатний онлайн-курс «Голос без бар’єрів: технологічні рішення в інклюзії». Це девʼять коротких навчальних випусків про інклюзію, цифрові рішення і їхній вплив на життя людей. У відео експерти й експертки діляться особистим досвідом використання інклюзивних технологій і розповідають, як розвивати культуру прийняття й розуміння на рівні громади, держави, усього суспільства.

Цей курс створили для освітян, психологів, логопедів, рідних людей з інвалідністю, ветеранів і ветеранок, представників громадського сектору – усіх українців, адже кожен із нас є частиною суспільства, яке має бути доступним.

Курс розробила громадська організація «Говори!» за підтримки Фундації ЗМІN. Його вже можна переглянути на ютубі.

Віледж разом із «Говори!» розповідають, чому варто переглянути курс, і що корисного ви можете з нього взяти.

1. Дізнавайтеся про технології, які змінюють життя українців

Тисячі людей в Україні користуються асистивними технологіями щодня, а сотні тисяч людей потребують таких технологій для комунікації чи реабілітації. На нашому ринку є низка корисних розробок, які залишаються маловідомими. Проте вони можуть закрити багато потреб.

Наприклад, застосунок Look to Speak дає змогу говорити поглядом, якщо людина знерухомлена або має погано розвинену моторику рук. Програма Перекладач ЖМ допомагає зв’язуватися з перекладачем жестової мови в реальному часі, а Cash Reader створений для незрячих людей, яким потрібно розпізнати грошові купюри.

2. Зрозумійте, що таке справжня інклюзія

Є стереотип, що люди з інвалідністю постійно потребують допомоги, а в розмовах про них автоматично виникає відчуття жалю. Проте чи варто обмежувати наше сприйняття лише цим? Інвалідність не є визначальною рисою людини. Вона не ототожнюється зі слабкістю чи безпорадністю.

На курсі «Голос без бар’єрів: технологічні рішення в інклюзії» експерти розповідають, як люди з інвалідністю опановують фах, працюють, впроваджують зміни в різні сфери життя.

3. Отримайте практичні знання й інструменти

Корекційні педагоги, терапевти мови та мовлення й інші фахівці діляться власним досвідом роботи, корисними порадами й інструментами, які справді працюють. Упродовж курсу ви почуєте лекції від експертів та експерток про:

Інклюзію та безбар’єрність

Тетяна Дудіна, психологиня, поведінкова терапевтка та мама невербального підлітка з розладом аутичного спектра, розкаже, що таке інклюзія, які бар’єри стоять на шляху людей з інвалідністю в Україні і як кожен із нас може руйнувати ці перешкоди щоденними вчинками.

Технологічні рішення в інклюзії

Юрій Попович, співзасновник ГО «Говори!» та ІТ-компаній, військовослужбовець, розповість про цифрові рішення, що покликані покращувати життя людей з інвалідністю, і як розвивати технологічну доступність в Україні.

Альтернативну та додаткову комунікацію

Соломія Андрушків, координаторка проєкту TippyTalk UA в ГО «Говори!», пояснить, що таке альтернативна й додаткова комунікація, а також на практиці розбере, як працюють два цифрові засоби АДК – TippyTalk і «Я кажу».

Інклюзію в освіті

Анастасія Демчук, корекційна педагогиня та координаторка напряму роботи з людьми з порушеннями слуху в ГО «Говори!», розкаже про інклюзію в закладах освіти та пояснить, чому важливо, щоб кожна дитина мала можливість навчатися.

Культуру прийняття іншості

Олександра Кліщ, мама невербальної дівчинки Даринки, розкаже, що таке культура прийняття іншості і які кроки кожен із нас може робити, щоб дитина з інвалідністю почувалася в соціумі комфортно.

Впровадження технологій у реабілітацію

Софія Гладюк, клінічна психологиня, яка здійснює терапію мови й мовлення в Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни, розповість про відновлення військових після травм і станів, які спричиняють розлади комунікації, їхній реабілітаційний потенціал, пошук мотивації та роль суспільства в цьому процесі.

Розлади комунікації й терапія мови та мовлення

Марина Шоган, виконувачка обов’язків терапевта мови й мовлення в реабілітаційному центрі UNBROKEN, волонтерка у військовому госпіталі, членкиня Українського товариства терапії мови й мовлення, розкаже про важливість комунікації, різновиди її порушень і сучасні технологічні методи їхнього подолання.

Соціалізацію ветеранів з інвалідністю

Ілля Дмитришин, ветеран і фахівець підтримки пацієнтів у реабілітаційному центрі Unbroken, розкаже про виклики, з якими можуть стикатися ветерани з інвалідністю, зокрема розладами комунікації, і як суспільство може підтримувати їх на шляху адаптації.

4. Почуйте голоси, які не звучать

Дарина вже понад рік навчається у школі за допомогою застосунку TippyTalk, який дає змогу людям із порушеннями комунікації спілкуватися зображеннями. Історію дівчинки ви зможете почути в одному з відео курсу. Можливо, завдяки її прикладу діти з інвалідністю також матимуть змогу здобувати освіту.

Юрій, який отримав черепно-мозкову травму і є невербальним, працює продавцем у магазині. Він спілкується з покупцями та продає товар за допомогою застосунку TippyTalk. Його приклад нагадує нам, що інклюзія – це мати можливість займатись будь-чим, попри розлади чи обставини. Можливо, ця історія надихне людей розпочати власну справу, попри інвалідність.

Олександр проходить реабілітацію після поранення на фронті. Він не розмовляє, та, попри це, спілкується з фахівцями, друзями та рідними. Користуючись месенджером у застосунку TippyTalk, він уперше після травми надіслав своїй дочці повідомлення «Я люблю тебе». Можливо, його досвід допоможе ветеранам сказати такі важливі для них слова.

Ці історії лягли в основу курсу «Голос без бар’єрів: технологічні рішення в інклюзії». Вони чесні, зворушливі й пояснюють, чому інклюзія – це не «особлива тема», а наша спільна справа.

Станьте частиною змін

Цей курс – про відповідальність. Бо кожен українець є тим середовищем, де формуються зміни. Ми можемо створювати простори, де всі почуваються рівними, можемо поширювати знання, які роблять світ доступнішим, можемо не мовчати, коли бачимо бар’єри – і шукати способи їх зруйнувати. Інклюзія починається з дії, і першим кроком може стати перегляд курсу «Голос без бар’єрів: технологічні рішення в інклюзії».

Переглянути курс

Матеріал підготовлено за підтримки «Говори!» та Фундації ЗМІN