Бекстейдж музейного життя в Музеї Ханенків, містичний реалізм Криму в NAMU та обпалені сонцем сицилійські пейзажі в Київській картинній галереї: зібрали добірку виставок, які варто відвідати в травні.

«Третє дихання»

M82

Пострибати в калюжах, смачно вилаятися українською, подивитися на інсталяцію п’ятиметрового кота, який муркоче, і нарешті дати собі спокій: виставку площею 4000 квадратних метрів, де можна зрозуміти свої емоції, відкрили Gres Todorchuk і Mastercard, а її кураторкою стала психологиня Світлана Ройз. Архітектурну концепцію створило бюро «Форма», за художнє оформлення зон відповідають Олексій Сай та Іван Михайлов. Половину з вартості проданих квитків передадуть на психологічну реабілітацію пацієнтів Superhumans Center і їхніх родин. Детальніше про виставку розповідали за посиланням.

Коли: до 1 червня

Де: вулиця Межигірська, 82

Скільки: 150 гривень – повний, 75 гривень – пільговий

Подія

«Зерно»

Mlyn Design Hub

У новому просторі, який 10 травня відкривають на місці колишнього заводу «Київмлин», створюють першу експозицію українського дизайну від кураторки Ярослави України. Тут покажуть сформовані інтер’єрні композиції – від обідньої до лаунж-зони. Також пропонують поговорити про дизайн як про процес дозрівання від ідеї та реалізації. Паралельно до 4 червня триватиме виставка «Футнот», де представлять серію з експериментальних скульптур і картин абстракціонізму.

Коли: з 10 травня до 10 серпня

Де: вулиця Спаська, 36/1

Скільки: вхід вільний

подія

«Людина, яка вміє літати. Кіно, колаж»

«Довженко-Центр»

Майстер української анімації Євген Сивокінь працював практично в усіх «ручних» анімаційних техніках: перекладки, рисованої анімації, живопису по целулоїду, тотальній анімації, із сипучими матеріалами. На виставці представлять його анімаційні фільми, а також рисунки, фотографії та колажі. Останні можна буде придбати за донейт на військо.

Коли: до 1 червня

Де: вулиця Васильківська, 1

Скільки: 100 гривень – повний, 50 гривень – пільговий

подія

«Мій музей»

Музей Ханенків

«Клуб борід і вусів» і «Люди працюють» – на виставці до Дня музеїв можна буде побачити два цикли світлин фотографа й експозиційного дизайнера Національного художнього музею Литви Вадима Шамкова. Це бекстейдж музейного життя: буде про шлях, який долає задум виставки до втілення, і співжиття музейників з експонатами.

Коли: з 15 травня до 15 червня

Де: вулиця Терещенківська, 15-17

Скільки: 100 гривень

подія

«Перед лицем Криму»

Національний художній музей (NAMU)

Власний стиль художник Сергій Пустовійт називав містичним реалізмом. Натхнення для кримських пейзажів він шукав у Коктебелі та Бахчисараї, де жив із 1980-х років. Виставка включає твори з родинних колекцій, а також експонати, які подарували спадкоємці митця.

Коли: з 25 квітня

Де: вулиця Михайла Грушевського, 6

Скільки: 250 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

подія

«Сициліада»

Київська картинна галерея

Палермо – Форца-д’Агро – Зінгаро – Сиракузи – Ното: Юрій Вакуленко пропонує дослідити туристичний маршрут, розглядаючи рослини-зірки та скульптурні композиції як частину сицилійського краєвиду: жовтого, обпаленого сонцем і звіяного вітрами.

Коли: до 1 червня

Де: Терещенківська, 9

Скільки: 150 гривень – повний, 75 гривень – пільговий

подія

Fractured Tomorrows

Dymchuk Gallery

Роботи Дмитра Євсєєва, Миколи Лукіна і Юрія Пікуля – про умовний стан після розлому, коли зв'язок між теперішнім і майбутнім втрачає чіткість, а сюрреалістичні пейзажі після руйнувань схожі на інопланетні ландшафти. Уперше групову виставку представили в мюнхенському Schnitzer & Art Center у 2024 році.

Коли: з 8 травня до 22 червня

Де: Ярославська, 21

Скільки: вхід вільний

подія

«ПроЗорі»

Український Дім

Від щирості ранніх 60-х до окостеніння в 70-х – післявоєнний Київ формували такі митці-монументалісти, як-от Ада Рибачук і Володимир Мельніченко, Флоріан Юр’єв, Федір Тетянич і Валерій Ламах. Кожен із них рефлексує на теми вічності, циклічності часу, життя й пам’яті. Це виставка, яку Український Дім робить з артфундацією «Дукат».

Коли: з 22 травня до 29 червня

Де: Хрещатик, 2

Скільки: 120 гривень – повний, 50 гривень – пільговий

подія

«Енергія»

Артфундація «Дукат»

Мозаїчні рельєфи, скульптури в середмісті й гобелени для інтер’єрів громадських місць: художнім оформленням міста Прип'ять, зведеного в 1970 році, займався монументаліст Іван Литовченко. Частина його творів втрачена після катастрофи на Чорнобильській АЕС, а вцілілі мозаїки не могли демонтувати через радіоактивне забруднення, тому вони стали й свідками повномасштабного вторгнення. Тож на виставці покажуть ескізи втілених і нереалізованих робіт і світлини, які зробив київський фотограф Євген Нікіфоров у 2010-х роках.

Коли: до 20 травня

Де: вулиця Володимирська, 5

Скільки: вхід вільний

подія

«Варта»

Mistrika

На картинах Олени Придувалової різні персонажі зустрічаються в різні часи, але завжди на вулицях і площах Києва. Місто стає живою істотою з відображенням фіолетового світла на стінах і схованками в теракотових арках.

Коли: до 18 травня

Де: вулиця Набережно-Хрещатицька, 25

Скільки: вхід вільний

подія

«Простір натюрморту»

Національний музей Тараса Шевченка

Абстрактний живопис і класичний натюрморт поєднує представниця закарпатської школи живопису Ангеліна Гафинець. Насичений колір і рішення на межі конструктивізму минулого століття відзначає ініціатор створення Музею авангарду Юрій Комельков.

Коли: до 1 червня

Де: бульвар Тараса Шевченка, 12

Скільки: 150 гривень – повний, 70 гривень – пільговий

подія

«Пам’ять. Діалоги»

Національний музей історії України в Другій світовій війні

Три мисткині – Поліна Кузнєцова, Ефа Найдлінґер і Дженні Альтен – розкажуть на виставці родинні історії, які зійшлися в Україні, окупованій німецькими націонал-соціалістами. Прадід Ефи Найдлінґер був військовослужбовцем Вермахту й перебував у Харкові, де жила й бабуся Поліни Кузнєцової. Кульмінацією називають артінсталяцію «Голоси», яку Кузнєцова створила з Андрієм Скрипкою для проєкту «Чорнозем». Це спільна експозиція Музею війни з музеєм Берлін-Карлсгорст. 

Коли: з 9 травня

Де: вулиця Лаврська, 27

Скільки: 100 гривень – повний, 70 гривень – пільговий

подія

«Хащі, зарості, чагарники»

Imagine Point

Дикий і важкопрохідний лісможе бути нагадуванням про взаємодію життя, простору й часу, яку фіксують Яна і Володимир Гавриші. Яна поєднує акварель, олівець і друкарську фарбу, а Володимир фотографує чагарники, зарості й хащі, надаючи пріоритет плівці та чорно-білим світлинам.

Коли: до 31 травня

Де: Голосіївський проспект, 86/1

Скільки: вхід вільний

подія

«Потворчий цьом у зоряний день»

Squat 17B

«Трохи маринованого хаосу, абсурдність і гротеск» – так описують виставку мультидисциплінарної художниці Саші Луньової. Яскраві губи, зірки й інші деформовані форми змушують свідомість поблукати, залишаючи відчуття спогаду, якого ніколи не існувало, але який хотілося б згадати. Усі кошти прибутку з принтів і мерчу, а також 30% із продажів оригінальних полотен передадуть на підтримку захисників.

Коли: до 21 травня

Де: вулиця Терещенківська, 17-Б

Скільки: донейт на вході

подія

«Прости мене, зайчику»

Draft Gallery

Київська художниця Ніна Савенко створює ілюстрації до нерозказаних історій, схожі на прожиті й відторгнені згустки болю. Під враженням від особистих досвідів людей, із якими перетиналася після початку повномасштабної війни, Савенко веде діалог із гіпотетичною чи рідною дитиною. З одного боку, вона просить у неї пробачення за те, що зробили дорослі, а з іншого – запевняє, що наступні покоління впораються з викликами.

Коли: з 8 травня до 6 червня

Де: вулиця Спаська, 36/1

Скільки: вхід вільний

подія

«Залізнизний грім, що наближає тишу»

Vakulenko Art Consulting

Залізний грім – це гарматні залпи, які руйнують плани ворога й наближають тишу. Благодійну фотовиставку присвятили десятиріччю створення окремої артилерійської бригади імені гетьмана Тараса Трясила. Там розіграють одну з виставлених картин, а також детальні моделі озброєння бригади: збирають кошти на закупівлю автомобіля й обладнання для підрозділу дронів-перехоплювачів (зенітних FPV).

Коли: з 8 травня до 25 травня

Де: вулиця Костьольна, 8

Скільки: вхід вільний

подія

«Оксамитові амазонки»

Kirisenko Art Center

Іронію, самоіронію й інтуїтивне захоплення міфологією вирішили поєднати в мозаїках, ліноритах і графіці художника Андрія Дудченка й роботах майстринь художньої вишивки Вікторії Мегалатій, Надії Сікули та Катерини Шаповалової. Оксамит із назви виставки стає м’якою, але міцною тканиною, що з’єднує часи й сенси, каже Дудченко, іронізуючи над собою як над чоловіком, який завжди поступається жінці.

Коли: до 18 травня

Де: вулиця Золотоустівська, 25

Скільки: вхід вільний

подія

«Незламне світло»

Артпростір Tloom

Дитинство серед вибухів у Мар’їнці зберігають у малюнках, виробах із глини, фото й інсталяціях. На виставці також будуть світлини військового кухаря, який змінює систему харчування у війську. Ця частина експозиції присвячена збору коштів на фудтрак «Стамбул» для 47-ї ОМБр «Маґура».

Коли: вулиця Ярославська, 26

Де: до 15 травня

Скільки: вхід вільний

подія

«Коли каштани цвітуть»

Музей Михайла Грушевського

У філії Музею Києва шукають роботи, натхненні київськими каштанами, як-от каштани Анатоля Петрицького, який мешкав у домі Грушевських, чи орнаменти Василя Кричевського, який був його сусідом. Open call оголосили до Дня міста: обмежень у стилях і формах немає, а роботи прийматимуть до 15 травня. 

Виставку до Дня Києва «Місто сили» також проведуть Avangarden і Kooperativ: open call для митців тривав до 5 травня, а експозицію планують відкрити 22 травня. Вона триватиме до 13 липня.